Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 listopada 2009

Wizyta delegacji polskich Sprawiedliwych w Kanadzie

Wizyta Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Kanadzie.

 

„Musimy pamiętać historię Holokaustu, ale także historię życia – podkreśliła minister. – Tylko wtedy możemy opowiedzieć całą historię. To zostanie opowiedziane we właśnie powstającym Muzeum Historii Żydów Polskich, polskim projekcie edukacyjnym”. W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego minister Junczyk-Ziomecka podziękowała Kanadzie za organizację wieczoru i przypomniała, że prezydent Kaczyński jest gorącym zwolennikiem dialogu polsko-żydowskiego i zdecydowany jest na działania, które zapobiegają powstawaniu takich tragedii jak Holokaust.

 

W kolejnym wystąpieniu prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Władysława Lizoń podkreślił, że jedyną drogą do pojednania jest pogłębiona międzyludzka współpraca. „Nie możemy zmienić historii, ale możemy budować przyszłość opartą na Ich przykładzie – wskazał prezes na Sprawiedliwych. – Jako liderzy diaspory polskiej i żydowskiej powinniśmy żyć razem, pracować razem, wzbogacać się nawzajem i nie bać się trudnych pytań związanych z naszą historią”.

 

Następnie głos zabrał Frank Dimant, dyrektor B’nai B’rith Kanada, który zwrócił się do polskich Sprawiedliwych słowami: „Oddajemy Wam naszą miłość i podziękowanie za to, co zrobiliście. Staliście naprzeciw wroga każdego dnia, ryzykowaliście życie swoich rodzin, a mimo to nie zawahaliście się nawet na moment”.

 

Ambasador Piotr Ogrodziński w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym okoliczności, w jakich działali Polacy ratujący Żydów w czasie okupacji i jak wiele odwagi oraz heroizmu wykazać musieli ukrywający się Żydzi.

 

„Wojna, w której Polacy walczyli na wszystkich frontach, nie przyniosła nam zwycięstwa – powiedział ambasador. – Polska nie wygrała wojny i przez wiele lat musieliśmy zaprzeczać naszej prawdziwej historii. Dziś jesteśmy państwem wolnym i demokratycznym, najbliższym przyjacielem Izraela w Europie. To nowa Polska, która chce uczyć się swojej historii, co nie znaczy, że uciekamy przed tym, co w tej historii było wstydliwe. Nie pokazujemy Sprawiedliwych po to, by uciec przed niewygodnymi pytaniami. Oni są z nami, by ukazać całą skomplikowaną historię tamtych czasów”.

 

Na spotkaniu obecny był także Minister ds. Imigracji, Obywatelstwa i Wielokulturowości Jason Kenney. Podkreślił on bohaterstwo polskich Sprawiedliwych, którzy w czasie wojny wykazali ogromną odwagę i pogardę wobec strachu przed nazizmem.

 

Wieczór zakończył się koncertem muzyki żydowskiej.

 

Warto zauważyć, iż wizyta w Kanadzie, podobnie jak kwietniowa w Stanach Zjednoczonych, ma znaczną moc przełamywania stereotypów i uprzedzeń wobec Polski. Kanadyjska opinia publiczna, członkowie żydowskiej diaspory i Polonii mają szansę na żywo zobaczyć, wysłuchać i zadać pytanie świadkom historii.

 

* Członkiem B’nai B’rith (pol. Synowie Przymierza) może być każdy człowiek wyznający ideę tolerancji bez względu na religię, płeć czy poglądy polityczne. Delegacje B’nai B’rith podejmowali zarówno papież Benedykt XVI jak też i Jan Paweł II.

 

Pełne sylwetki polskich bohaterów można zobaczyć na stronie internetowej www.sprawiedliwi.org.pl

 

POPRZEDNIA 1, 2, 3,
Poleć znajomemu