Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 listopada 2009

Wizyta delegacji polskich Sprawiedliwych w Kanadzie

Wizyta Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Kanadzie.

1 listopada 2009 r. Pani Ewa Junczyk-Ziomecka Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP z grupą trojga polskich Sprawiedliwych i jedną Ocaloną z Zagłady przybyła do Kanady. Na lotnisku polska delegacja została przywitana przez Ambasadora RP w Kanadzie Piotra Ogrodzińskiego, Konsula Generalnego RP w Toronto Marka Ciesielczuka, prezesa Kongresu Polonii Kanadyjskiej Władysława Lizonia oraz prezesa Kanadyjskiej Fundacji Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego Piotra Jassema. Na spotkaniu obecna była także polonijna prasa.


Marian Gołębiewski (ur. 1919 r.), Janina Rożecka (ur. 1922 r.), Marianna Krasnodębska (ur. 1923 r.) i Joanna Sobolewska (ur. 1939 r.) są w grupie polskich kombatantów, którzy 1 listopada rozpoczęli roboczą wizytę w Kanadzie na zaproszenie polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kanadzie. Grupie towarzyszą: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka, Ambasador RP w Kanadzie Piotr Ogrodziński, Konsul Generalny RP w Toronto Marek Ciesielczuk oraz dyrektor ds. rozwoju w Muzeum Historii Żydów Polskich Ewa Wierzyńska. Wizyta zorganizowana wspólnie przez polski MSZ i Kancelarię Prezydenta RP jest drugą (po kwietniowej wizycie w Stanach Zjednoczonych) podróżą za ocean Polaków ratujących Żydów w czasie Zagłady.


Drugiego listopada doszło do kilku spotkań z przedstawicielami żydowskiej diaspory w Toronto. Polska delegacja spotkała się w szkole Netivot Ha Torah z młodzieżą żydowską. Kombatanci przedstawili swoje historie, a potem odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów. Wzruszające opowieści polskich Sprawiedliwych i Ocalonej, pani Joanny Sobolewskiej, zostały nagrodzone wielkimi brawami. Dzieci kierowały też pytania pod adresem polskiego ambasadora i minister Ewy Junczyk-Ziomeckiej. Po spotkaniu młodzież podchodziła do polskich kombatantów, prosząc o autografy.


Tego dnia odbyło się także spotkanie w centrum seniora Glassman Seniors Outreach Center (GSOC), gdzie delegacja zetknęła się z grupą kanadyjskich Żydów, z których wielu pochodziło z Polski. To wydarzenie było szczególne, gdyż z jednej i drugiej strony uczestniczyły w nim osoby, które osobiście doświadczyły wojny i jej okropności. Dla wielu z pensjonariuszy była to pierwsza od wielu lat okazja, by spotkać osobę pamiętającą Polskę z czasów przedwojennych.


Wieczorne zaproszenie na galę B’nai Brith* – filantropijnej i edukacyjnej organizacji żydowskiej walczącej z antysemityzmem i przejawami rasizmu – było okazją do uhonorowania bohaterów z Polski. Każdy z nich został przedstawiony tysięcznej publiczności zgromadzonej na Sali hotelu Sheraton Centre w Toronto i nagrodzony owacjami.

 

1, 2, 3, NASTĘPNA
Poleć znajomemu