przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A
Czwartek, 5 lutego 2009

Abp Ignacy Tokarczuk nie jest już członkiem Kapituły Orderu Orła Białego


Prezydent Lech Kaczyński przychylił się do prośby ks. abp. Ignacego Tokarczuka o zwolnienie z obowiązków członka Kapituły Orderu Orła Białego.

W liście do arcybiskupa Prezydent Kaczyński dziękuje mu za dotychczasową działalność i zaangażowanie w prace Kapituły. „Niezwykle cenię sobie obecność tak znakomitej i zasłużonej osobistości, jaką jest Ksiądz Arcybiskup, w gremium, stojącym na straży honoru najwyższego odznaczenia państwowego Rzeczypospolitej.(...) Głęboki szacunek dla osoby Księdza Arcybiskupa, a także zrozumienie racji, które skłoniły Jego Ekscelencję do zajęcia takiego stanowiska, nie pozwalają mi jednak odmówić przedstawionej prośbie” – pisał Prezydent w liście przekazanym przez prof. Ryszarda Legutko podczas wizyty z okazji 91-urodzin arcybiskupa.

„Proszę, by Jego Ekscelencja zechciał przyjąć wyrazy najwyższego uznania dla całej życiowej drogi i postawy Księdza Arcybiskupa wraz z najserdeczniejszymi życzeniami wszelkich łask i opieki Bożej oraz wielu sił ducha i ciała” – kończy swój list Prezydent Kaczyński.

Abp Ignacy Tokarczuk 3 maja 2006 został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. W składzie Kapituły arcybiskup był od maja 2007 roku. 

* * *

Abp Tokarczuk urodził się 1 lutego 1918 r. w Łubiankach Wyższych k. Zbaraża. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie przyjął we lwowskiej katedrze 21 czerwca 1942 r. Rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Złotniki k. Podhajec. W 1944 r. UPA wydała na niego wyrok śmierci. Dzięki ostrzeżeniu udało mu się jednak zbiec do Lwowa, gdzie pozostał do 1945 roku jako wikariusz parafii św. Marii Magdaleny. Po wojnie w ramach repatriacji znalazł się w Katowicach.

W 1947 roku podjął studia nauk społecznych i filozofii chrześcijańskiej na KUL, które zakończył doktoratem z filozofii. Od 1952 do 1962 roku wykładał w Warmińskim Seminarium Duchownym "Hosianum" w Olsztynie, w tym czasie był też m.in. duszpasterzem akademickim. Od 1962 do 1965 roku był adiunktem na Wydziale Teologii KUL.

W 1965 roku otrzymał nominację na ordynariusza diecezji przemyskiej. Święceń biskupich udzielił mu 6 lutego 1966 roku w przemyskiej katedrze prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński.

W latach swej posługi biskupiej uważany był przez władze PRL za jednego z głównych wrogów ustroju. Zasłynął przede wszystkim z odważnych wystąpień, z przeciwstawiania się zakłamaniu i stanowczego piętnowania systemu oraz programu ateizacji społeczeństwa. Mimo braku zgody władz stworzył w swojej diecezji przeszło 220 parafii, wybudował ponad 430 kościołów z domami parafialnymi i katechetycznymi. Znany był m.in. ze wspierania rozmaitych inicjatyw społecznych, w tym NSZZ "Solidarność". Stawał w obronie prześladowanych z powodów ideologicznych i politycznych.

Był m.in. członkiem Rady Głównej Episkopatu Polski, członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Budowy Kościołów, a w latach 1967-1989 - członkiem Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu PRL. Ze względu na swe bezkompromisowe działania był bezwzględnie inwigilowany i szykanowany przez władze i służbę bezpieczeństwa.

Papież Jan Paweł II w czasie historycznej wizyty w diecezji przemyskiej 2 czerwca 1991 r. wyniósł Ignacego Tokarczuka do godności arcybiskupiej, a 25 marca 1992 r. ustanowił go pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. W 1993 r. abp Tokarczuk przeszedł na emeryturę.

Jest autorem licznych artykułów i publikacji, m.in. "Wytrwać i zwyciężyć" (Paryż 1988), "Kazania pasterskie" (Przemyśl 1992), czy "W służbie Kościoła i Narodu" (Warszawa 1997). Otrzymał też honorowe obywatelstwa wielu miast, m.in. Przemyśla i Rzeszowa. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.