Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 9 marca 2009

Wybory do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca, decyzja ws. ustawy oświatowej jeszcze dziś


Wybory do Parlamentu Europejskiego

Prezydent Lech Kaczyński ogłosił w poniedziałek, że podpisał postanowienie dotyczące tegorocznych, czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego. 7 czerwca 2009 roku Polacy będą wybierać 50 europosłów.

Wybory odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosowanie będzie więc trwało jeden dzień i nie będzie można głosować przez pełnomocników.

Nowelizacja ordynacji wyborczej wprowadzająca dwudniowe głosowanie i możliwość wzięcia udziału w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika, została skierowana przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Jak uzasadnił Lech Kaczyński, Trybunał wypowiedział się w tej sprawie stwierdzając, że nowa ordynacja weszła 6 miesięcy przed planowanymi wyborami, tymczasem do eurowyborów pozostały niecałe 3 miesiące.

Drugim zarzutem była możliwość głosowania przez pełnomocnika, która - zdaniem Prezydenta - jest bardzo ryzykowna z punktu widzenia demokracji.

Lech Kaczyński tłumaczył, że wydał zarządzenie o wyborach w oparciu o obecną ordynację oraz bezpośrednie zastosowanie prawa europejskiego. Jak dodał, konsultował się w tej sprawie z Państwową Komisją Wyborczą.

Ustawa oświatowa

Prezydent nie zdecydował jeszcze, czy podpisze ustawę oświatową, ale jak zapowiedział, decyzję podejmie w ciągu najbliższych godzin. Dziś rozmawiał w tej sprawie z Minister Edukacji Narodowej Katarzyną Hall. - Wysłuchałem jej argumentów, ale wysłuchałem także innych argumentów - powiedział na konferencji.

Dodał także, że kryzys gospodarczy nie jest najlepszym okresem do przeprowadzania reformy oświaty, a sama ustawa powinna być lepiej przygotowana.

- Mam zasadnicze wątpliwości np. do takich rozwiązań, które powodują, że dyrektor szkoły może być w gminie kolejnym stanowiskiem do rozdania, bo nie musi mieć kwalifikacji nauczycielskich - tłumaczył Prezydent. Dodał, że znowelizowana ustawa powoduje, że jeśli konkurs na dyrektora szkoły nie zostanie rozstrzygnięty, na decyzję samorządu co do obsady tego stanowiska nie będzie miał wpływu kurator.

Lech Kaczyński powiedział jednak, że ustawa w obecnym kształcie jest znacznie lepsza niż pierwotnie była. - I dlatego się zastanawiam - powiedział Prezydent.

- Ta decyzja jest raczej dowodem na to jakie mam przekonanie, a nie co się stanie realnie w naszym ustawodawstwie - dodał.

Spotkanie z J. M. Barroso

Lech Kaczyński potwierdził, że w poniedziałek spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.  - Będziemy na pewno rozmawiali o Traktacie Lizbońskim, o kryzysie, o kwestiach politycznych związanych z Unią Europejską - powiedział Lech Kaczyński.

Jak dodał, jeżeli szef KE poruszy kwestię jego podpisu pod ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego, to będzie z całą otwartością na ten temat rozmawiał.

10 lat Polski w NATO

Odpowiadając na pytanie o bilans 10-lecia Polski w NATO, Prezydent przypominał, że jeszcze w 1991 roku był jednym z pierwszych polityków, którzy głośno postulowali przystąpienie Polski do paktu północnoatlantyckiego. Dodał, że wtedy ta opinia napotykała na silny opór, także w kręgów osób wywodzących się z „Solidarności”. - NATO okazało się jedynym w miarę skutecznym eksporterem stabilizacji i bezpieczeństwa. Stąd uważam to za jeden z największych sukcesów Polski w okresie ostatnich dwudziestu lat - powiedział Prezydent.

Prezydent podkreślił, że liczy na to, iż Pakt Północnoatlantycki będzie paktem nie tylko politycznym, ale też wojskowym, który będzie się rozszerzał. Jego zdaniem, rozszerzenie w pierwszym rzędzie powinno objąć Ukrainę i Gruzję. - To jest moje podstawowe życzenie wobec NATO na najbliższe lata - zakończył Prezydent. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu