Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 5 marca 2009

Andrzej Duda o wątpliwościach Prezydenta co do ustawy


Minister Duda przypomniał, że zmiany w prawie wyborczym muszą być uchwalone minimum pół roku przed wyborami.

Według prezydenckiego ministra Andrzeja Dudy, Lech Kaczyński zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, bo ma wątpliwości, czy nie narusza ona m.in. zasady prawidłowej legislacji.

Duda podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP, że Prezydent zarzuca nowelizacji m.in. za krótki okres między wprowadzeniem nowego prawa wyborczego, a samymi wyborami do Europarlamentu.

Przypomniał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, iż istotne zmiany w prawie wyborczym muszą być uchwalone minimum pół roku przed wyborami (półroczne vacatio legis). Według ministra Dudy, zmiany wprowadzone do euroordynacji - m.in. ustanowienie możliwości głosowania przez pełnomocnika i dwudniowe głosowanie - są istotnymi zmianami w systemie wyborczym.

Jak dodał, Prezydent ma także wątpliwości co do przepisów określających ciszę wyborczą. -Cechuje je kompletny brak spójności z innymi rozwiązaniami stosowanymi w polskim prawie wyborczym - podkreślił. (Chodzi o zasadę, że dzień głosowania poprzedza 24- godzinna cisza wyborcza).

Prezydencki minister ocenił, że nowelizacja ordynacji łamie też zasadę bezpośredniości wyborów. - Nie sposób powiedzieć, że bezpośredniość rozumiana przez osobiste głosowanie nie była dotychczas zasadą obowiązującą w polskim prawie wyborczym - zaznaczył. Jego zdaniem, nie da się zweryfikować tego, czy pełnomocnik rzeczywiście będzie głosował zgodnie z wolą jego mocodawcy. (PAP, inf. własne)

Poleć znajomemu