Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 9 kwietnia 2010

Spotkanie Pierwszej Damy z Polonią ze Wschodu

  |   Spotkanie Marii Kaczyńskiej z Polonią ze Wschodu Spotkanie Marii Kaczyńskiej z Polonią ze Wschodu Spotkanie Marii Kaczyńskiej z Polonią ze Wschodu Spotkanie Marii Kaczyńskiej z Polonią ze Wschodu Spotkanie Marii Kaczyńskiej z Polonią ze Wschodu Spotkanie Marii Kaczyńskiej z Polonią ze Wschodu

W piątek 9 kwietnia Maria Kaczyńska spotkała się z Polakami ze Wschodu, którzy dzięki akcji „Wielkanoc w Polsce” zorganizowanej przez lubelskie Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” spędzali Święta Wielkanocne w Polsce. Polacy z Rosji, Kazachstanu, Białorusi i Ukrainy w czasie Świąt byli przyjmowani przez rodziny w Lublinie i okolicach. Zwiedzali Kraków, Częstochowę, gdzie byli na Jasnej Górze i Warszawę.

 

Maria Kaczyńska podziękowała im za przywiązanie do języka polskiego, polskiej kultury i wiary katolickiej, za przechowywanie tożsamości i kultury polskiej. Zapewniła, że sprawy Polaków w świecie są dla Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zawsze priorytetem. Wręczyła także odznaczenia Prezesowi i Wiceprezesowi Stowarzyszenia „Wspólne Korzenie” panom Zbigniewowi Wojciechowskiemu i Józefowi Husarzowi.

 

Uczestnicy spotkania, w którym uczestniczył minister Mariusz Handzlik, zwiedzili także Pałac Prezydencki oraz uczestniczyli w Kaplicy Prezydenckiej w modlitwie w intencji Ojczyzny i Rodaków w świecie.

 

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim jest już tradycyjnym punktem pielgrzymek, które od pięciu lat odbywają się pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.  Akcja „Wielkanoc w Polsce” jest już XI edycją tej inicjatywy, dzięki której w polskich domach mogło gościć juz ponad 400 rodaków ze Wschodu. Uczestnikami pielgrzymki do ojczyzny są przede wszystkim ludzie starsi, potomkowie zesłańców syberyjskich i kazachskich, którzy nigdy nie mogli wrócić do swojej ojczyzny.

 

Poleć znajomemu