Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 7 kwietnia 2010

Odznaczenie generała Davida Petraeusa

  |   Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa Odznaczenie generała Davida Petraeusa

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał, za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej gen. Davidowi Petraeusowi – dowódcy United States Central Command, głównodowodzącemu Wielonarodowych Sił w Iraku w 2007 r. Pan Generał odebrał również z rąk Pana Prezydenta Gwiazdę Iraku nadaną za współdziałanie z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

 

Prezydent Kaczyński, mówiąc o życiorysie Petraeusa, zwrócił uwagę na "połączenie upartego zdobywania wiedzy w dziedzinach wojskowych, a także niewojskowych, z sukcesami dowódcy", także w Iraku i Afganistanie - tamtejsze operacje podlegają Petraeusowi, jako szefowi dowództwa centralnego CENTCOM. - Dzisiejszy świat potrzebuje wiedzy, wiedzy dla sukcesu i pan generał jest tego znakomitym przykładem - zaznaczył prezydent.

 

Zdaniem prezydenta Petraeus pokazał, że "wiedza, mądrze stworzona doktryna mogą być skuteczne nie tylko jako błyskotliwe konstrukcje intelektualne, ale także w rzeczywistości". - Za to wszystko dziękujemy, za to są te odznaczenia - dodał Lech Kaczyński.

 

- Jestem głęboko przekonany, że także operacja w Afganistanie zakończy się sukcesem; że znana od więcej niż wieku opinia, że Afganistan jest problemem nierozwiązywalnym, tym razem nie znajdzie potwierdzenia - mówił prezydent.

 

- Irak już prawie za nami, nie do końca jeszcze wprawdzie, ale ta wieloletnia operacja zakończyła się na pewno już bardzo poważnym sukcesem. Choć były chwile, które wydawały się już beznadziejne, wydawało się, że ta operacja się nie skończy i się skończyć nie może. Wszystko wskazuje na to, że się skończy. To również pański sukces - zwrócił się prezydent do generała.

 

- Polska brała udział w wojnie irackiej dość długo, choć nie tak długo jak bym chciał, Polska bierze udział w operacji w Afganistanie i chciałbym, żeby był to udział jak najbardziej skuteczny - dodał prezydent. Przypomniał, że popiera zwiększenie polskiego kontyngentu i podjął stosowną decyzję na wniosek rządu. Zapewnił, że na Polskę można liczyć jako sojusznika NATO i Stanów Zjednoczonych.

 

Lech Kaczyński powiedział, że chciałby świata, w którym niepodzielnie panuje pokój. - Ale wątpię, żeby było to doświadczenie mojego pokolenia - zastrzegł prezydent. - Być może więc będziemy współpracowali jeszcze w niejednej misji - dodał.

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu