Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 marca 2010

Min. Stasiak: Prezydent będzie w Katyniu 10 kwietnia

Tagi:
katyń, rocznice
Szef Kancelarii Władysław Stasiak

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział w środę wieczorem, że MSZ zwróciło się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przewodniczenie uroczystościom w Katyniu, które odbędą się 10 kwietnia.

 

Stasiak powiedział, że pismo MSZ w sprawie uroczystości w Katyniu, które odbędą się 10 kwietnia trafiło do Kancelarii Prezydenta w ubiegłym tygodniu, a prezydent przyjął zaproszenie do przewodniczenia polskiej delegacji na te uroczystości.

 

- Prezydent został oficjalnie poproszony przez administrację rządową, konkretnie przez MSZ, o przewodniczenie polskim uroczystościom państwowym, głównym, które będą organizowane 10 kwietnia - podkreślił szef Kancelarii Prezydenta.

 

- Współdziałamy przy tym, ustalamy harmonogram, ustalamy scenariusz, wsparcie dla tego całego przedsięwzięcia - powiedział Stasiak, odnosząc się do uroczystości planowanych na 10 kwietnia. Jak podkreślił, w piśmie do prezydenta napisano, że właśnie tego dnia organizowane są oficjalne, państwowe uroczystości w Katyniu.

 

Minister Stasiak dodał, że w sprawie uroczystości katyńskich, upamiętniających 70. rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach Kancelaria Prezydenta współpracuje z MSZ, Kancelarią Premiera i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

W czwartek szef Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że Lech Kaczyński uda się na uroczystości katyńskie 10 kwietnia samolotem rządowym. Jak dodał, w Katyniu planowane jest przemówienie prezydenta.

 

Minister Stasiak powiedział, że prezydent zaprasza do samolotu rządowego przedstawicieli Rodzin Katyńskich i organizacji weteranów, którzy nie będą mogli udać się na uroczystości do Katynia specjalnym pociągiem.

 

Minister zapowiedział, że Kancelaria Prezydenta przygotowuje właśnie listę osób, które udadzą się do Katynia z Lechem Kaczyńskim. Lista - jak zapewnił - będzie gotowa w tym tygodniu albo najpóźniej w przyszłym.

 

Natomiast premier Donald Tusk będzie w Katyniu 7 kwietnia na zaproszenie szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina, o czym poinformował w czwartek dziennikarzy szef kancelarii premiera Tomasz Arabski.
 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu