Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 25 maja 2010

Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi

Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi
Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi
Ulica Lecha i Marii Kaczyńskich w Batumi

W Batumi, stolicy autonomicznej republiki gruzińskiej Adżarii, została dziś odsłonięta ulica Lecha i Marii Kaczyńskich.


Gruzińska telewizja Rustavi 2 poinformowała na swojej stronie internetowej, że tabliczkę z nową nazwą ulicy odsłonił prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.


Decyzję o zmianie na cześć polskiego prezydenta i Pierwszej Damy nazwy ulicy podjęły po katastrofie pod Smoleńskiem władze Batumi.


We wtorkowej ceremonii uczestniczył pełniący obowiązki Szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin, a także brat Marii Kaczyńskiej Konrad Mackiewicz.

 

Delegacja spotkała się również z rodziną Vano Khkhunaishvili, któremu przekazała, przyznany pośmiertnie przez ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP.


Wcześniej już imieniem prezydenta Kaczyńskiego nazwano ulicę w Tbilisi. Mer stolicy Gruzji Gigi Uguława oświadczył, że w osobie Lecha Kaczyńskiego świat stracił "lidera broniącego ideałów związanych z walką o wolność i demokrację".


Prezydent Saakaszwili na wieść o śmierci Lecha Kaczyńskiego nadał mu pośmiertnie tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji. To najwyższe gruzińskie odznaczenie państwowe, przyznawane za szczególne bohaterstwo i zasługi dla kraju.

 

(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu