Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 maja 2010

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)

Wizyta polskich Sprawiedliwych i Ocalonych w Odessie, jest już trzecią, po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W kwietniu 2009 w USA, uczestnicy wyjazdu wzięli udział m.in. w Światowych obchodach Dnia Pamięci o Holokauście na Kapitolu, kiedy Prezydent Barack Obama powiedział: „Pamiętajmy o liczbie pięć – o pięciorgu sprawiedliwych mężczyzn i kobiet z Polski... Wyrażamy szacunek dla aktów waszego sumienia i odwagi. Wasza obecność zmusza każdego z nas do zadania sobie pytania: czy bylibyśmy w stanie zrobić to, czego wy dokonaliście? Możemy jedynie mieć nadzieję, że odpowiedź brzmi tak”. W trakcie wizyty w Kanadzie, w listopadzie 2009, odbyły się m.in. spotkania z Premierem Kanady Stephenem Harperem, ze środowiskami polonijnymi i żydowską diasporą w Toronto.

 

26 maja 2010 delegacja spotkała się z młodzieżą akademicką Narodowego Uniwersytetu im. I. Miecznikowa w Odessie. 27 maja 2010 odbyło się spotkanie z Gubernatorem obwodu odeskiego, Merem miasta Odessy. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i Ocaleni wzięli również udział w konferencji prasowej w siedzibie Urzędu Miasta Odessy, otwarciu klasy języka polskiego w gimnazjum nr 7 w Odessie, a także spotkaniu z młodzieżą tamtejszej szkoły.

 

Podczas wizyty planowane są także spotkania z Polonią, diasporą żydowską, uczniami szkoły żydowskiej i polskiej, studentami Uniwersytetu Żydowskiego. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, polscy Sprawiedliwi i Ocaleni wezmą udział w meetingu pamięci w Żydowskim Centrum Kultury, złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar Holocaustu.

 

Podczas spotkań, ukraińska opinia publiczna, Polonia i społeczność żydowska, ma szansę na żywo zobaczyć, wysłuchać i zadać pytania świadkom historii: prof. Jerzemu Szackiemu – socjologowi, polskiemu Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata, Marianowi Turskiemu – historykowi, więźniowi obozu Auschwitz-Birkenau, Janinie Rożeckiej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, Annie Drabik – Ocalonej z Holokaustu.

Przez cztery lata, w ramach programu „Przywracanie pamięci. Polakom ratującym Żydów w czasie Zagłady”, Prezydent RP Lech Kaczyński honorował polskich bohaterów, przyznając im wysokie odznaczenia państwowe. Wśród ponad 22 tysięcy Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najliczniejszą grupę stanowią Polacy – ponad 6000 osób. Ze względu na wiek polskich Sprawiedliwych, jest ich coraz mniej wśród nas, ale wciąż chcą przekazywać prawdę o II wojnie światowej i Holokauście.

 

Materiał prasowy w związku z tą wizytą dostępny w dziale Pliki do pobrania

 

Poleć znajomemu