Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 maja 2010

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Odessie (Foto: Kurier Galicyjski)

 27 maja 2010 odbyła się uroczystość nadania imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ulicy w Odessie (Ukraina) oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

W uroczystości udział wziął Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Duda, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ambasador RP na Ukrainie, Konsul Generalny RP w Odessie, przewodniczący Rady Miasta Odessa, Biskup Odessy, przedstawiciele środowisk polonijnych i żydowskich, mieszkańcy miasta.

 

Zwracając się do organizatorów i uczestników uroczystości nadania imienia Lecha Kaczyńskiego ulicy Polskiej w Odessie, Minister Andrzej Duda powiedział:

„Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, podczas której jedna z ulic przepięknej Odessy – „perły Morza Czarnego” – otrzyma imię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Jest dla mnie prawdziwym zaszczytem i wyróżnieniem, iż mogę tutaj reprezentować nie tylko grono najbliższych współpracowników tragicznie zmarłego Prezydenta, lecz także nasz naród, z woli którego Lech Kaczyński przed niespełna pięcioma laty stanął na czele państwa polskiego.

 

Pragnę przede wszystkim podziękować za życzliwą pamięć i szacunek wobec tego znakomitego męża stanu, wielkiego patrioty zatroskanego o los wszystkich Polaków – tych w kraju i tych rozsianych po całym świecie, w tym także o pomyślność naszych rodaków mieszkających na Ukrainie, a zarazem gorącego orędownika przyjaźni i współpracy między narodami polskim i ukraińskim.

 

W wywiadzie dla czasopisma „Dzerkało Tyżnia” z 25 lutego 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński powiedział: Jeszcze w XIX wieku w Polsce narodziło się hasło: „Za wolność waszą i naszą!” My sami przez sto pięćdziesiąt lat walczyliśmy o niezależność i suwerenność, dlatego też sądzimy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomaganie w tym innym narodom. Przede wszystkim narodowi ukraińskiemu, który bez wątpienia jest naszym bratnim sąsiadem. My już dawno określiliśmy się słowami: „Bez wolnej Ukrainy nie ma wolnej Polski”.

 

Te słowa chyba najzwięźlej ujmują stosunek Lecha Kaczyńskiego do niepodległej Ukrainy i miłującego wolność narodu ukraińskiego. Był to stosunek nacechowany szacunkiem, sympatią oraz głębokim zrozumieniem naszej sąsiedzkiej, słowiańskiej, braterskiej wspólnoty losu – w przeszłości, obecnie i w przyszłości. Jestem przekonany, że dzieło Lecha Kaczyńskiego, jakim było znaczące zacieśnienie więzów przyjaźni i współpracy między Polską a Ukrainą, będzie kontynuowane, a osoba nowego patrona jednej z odeskich ulic będzie przypominać jak wiele zależy od dobrej woli, wiedzy, dalekowzroczności i osobistego zaangażowania w dialog między naszymi narodami.

Raz jeszcze dziękując za ten piękny gest najserdeczniej pozdrawiam władze i mieszkańców Odessy, życząc im wszelkiej pomyślności.”

Po zakończonej uroczystości, Biskup Odessy odprawił w katedrze mszę świętą w intencji Pary Prezydenckiej, ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, narodu polskiego i polskich bohaterów.

W dniach 26-29 maja 2010 Andrzej Duda - Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i Ocaleni przebywają z wizytą na Ukrainie, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Odessie.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu