przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 4 listopada 2010

Prezentacja 20. Raportu UNDP z udziałem minister Wóycickiej

4 listopada 2010 na zaproszenie Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ireny Wóycickiej, w Kancelarii Prezydenta RP odbyła się prezentacja 20. Raportu UNDP (United Nations Development Programme) o Rozwoju Społecznym 2010 „Prawdziwe bogactwo narodów: ścieżki rozwoju społecznego”.

 

Prezentacja odbyła się jednocześnie w kilkunastu innych miejscach na świecie. W siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku raport zaprezentował Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon. W warszawskiej konferencji udział wzięli: minister Irena Wóycicka, Podsekretarz Stanu ds. Współpracy Rozwojowej i Gospodarczej w MSZ Krzysztof Stanowski, Dyrektor Regionalnego Centrum Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Bratysławie Jens Wandel, doradcy Prezydenta RP oraz przedstawiciele rządu, korpusu dyplomatycznego, świata nauki i organizacji pozarządowych.

 

UNDP zainicjowało koncepcję rozwoju społecznego w 1990 roku jako alternatywę dla rozwoju ekonomicznego. Oprócz dochodu obejmuje ona takie dziedziny jak zdrowie czy edukacja, które w równie istotny sposób wpływają na jakość życia. Równocześnie z raportami UNDP publikuje wskaźnik rozwoju społecznego, który klasyfikuje 169 państw i obszarów pod względem jakości życia.

 

Tradycyjnie stawkę otwierają Norwegia, Australia, Nowa Zelandia czy USA. Na końcu tegorocznego rankingu znajdują się takie kraje jak Niger, Kongo czy Zimbabwe. W tegorocznym rankingu Polska znalazła się na 41. pozycji, po raz pierwszy w gronie państw o bardzo wysokim rozwoju społecznym. Polska sukcesywnie poprawia swoje wskaźniki rozwoju społecznego (od 0,683 w 1990 roku do 0,795 w 2010 roku, w skali od 0 do 1). W ciągu 20 ostatnich lat średnia przewidywana długość życia Polaków wydłużyła się o 5 lat, zaś produkt krajowy brutto wzrósł dwukrotnie. W 2010 roku Polska osiągnęła taką samą wartość wskaźnika rozwoju społecznego, co Portugalia. W porównaniu do 2005 roku awansowaliśmy o 3 pozycje.

 

Raport „Prawdziwe Bogactwo Narodów: Ścieżki Rozwoju Społecznego” analizuje 40 lat rozwoju całego świata, jego autorzy wykazują, że jakość życia na całym świecie znacznie się poprawiła w tym czasie, szczególnie w krajach najbiedniejszych. Zwracają przy tym uwagę na brak jednoznacznego związku między wzrostem gospodarczym a postępem w dziedzinie zdrowia czy edukacji. Średnia oczekiwana długość życia wzrosła w stosunku do 1970 roku z 59 do 70 lat. Odsetek dzieci chodzących do szkół (podstawowej i średniej) wzrósł z 55 do 70 proc. Produkt krajowy brutto na mieszkańca podwoił się do poziomu 10 tys. USD. Analiza 40 lat rozwoju opiera się na danych z 135 krajów zamieszkałych przez 92 proc. światowej populacji.

 

Autorzy raportu zwracają także uwagę na istotne problemy rozwojowe, które uwidoczniły się szczególnie przy okazji kryzysu gospodarczego. Średnie statystyki globalne nie oddają stagnacji lub nawet regresu w rozwoju społecznym wielu krajów Afryki Subsaharyjskiej czy b. ZSRR, spowodowanych skutkami epidemii AIDS, konfliktami czy trudnościami gospodarczymi. W stosunku do 1970 roku średnia oczekiwana długość życia spadła w trzech krajach b. ZSRR – na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

 

 

Prezentacja raportu o Rozwoju Społecznym 2010 „Prawdziwe bogactwo narodów: ścieżki rozwoju społecznego”
Prezentacja raportu o Rozwoju Społecznym 2010 „Prawdziwe bogactwo narodów: ścieżki rozwoju społecznego”
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.