Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Kultura i tożsamość

Prezydent Lech Kaczyński był pomysłodawcą seminariów naukowych w Lucieniu. To cykl spotkań przedstawicieli polskiego życia intelektualnego, poświęconych najważniejszym zagadnieniom współczesności. Prezydent chciał, by istniało miejsce z dala od zgiełku bieżącej polityki, gdzie najwybitniejsi intelektualiści – historycy, dziennikarze, prawnicy, filozofowie, socjologowie, rozważają na tematy ważne dla Polski i Polaków. Od 10 marca 2006 roku odbyło się 18 takich spotkań. Brali w nich udział m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Andrzej Nowak, prof. Aleksander Smolar, prof. Paweł Śpiewak czy prof. Janusz Tazbir. Szesnastego stycznia 2009 roku w Belwederze z udziałem Prezydenta RP odbyła się promocja książki „Seminaria Lucieńskie 2006-2007”.

Prezydent Lech Kaczyński w działalności publicznej często odwołuje się do nauki społecznej Kościoła, w szczególności Jana Pawła II. W jego słowach poszukuje inspiracji, doceniając nadzwyczajną dziejową rolę i wpływ, jaki Papież Polak wywarł na swoich rodaków i na cały świat. Prezydent wziął udział w uroczystości zakończenia etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II (2 kwietnia 2007 r.). Była to druga wizyta Lecha Kaczyńskiego w Watykanie. Pierwszą złożył w styczniu 2006 roku i była to pierwsza podróż zagraniczna prezydenta. Papież Benedykt XVI przyjął zaproszenie Prezydenta RP i w maju 2006 roku odbył pielgrzymkę do Polski.

Jednocześnie Lech Kaczyński od początku swojej kadencji podkreślał fakt, że wyjątkowość i siła Rzeczypospolitej od wieków opierała się na współistnieniu wielu kultur i religii. Co roku, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, Lech Kaczyński spotyka się w Kaplicy Prezydenckiej na wspólnej modlitwie z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich. Prezydent patronuje też licznym wydarzeniom, uroczystościom, konferencjom, które przybliżają dziedzictwo mniejszości etnicznych i narodowych w Polsce. Lech Kaczyński zainicjował na przykład tradycję zapalania przez Prezydenta RP świeczki chanukowej.
 

Poleć znajomemu