przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Sprawy społeczne

Istotnym elementem sprawowania urzędu prezydenta były częste wyjazdy do różnych miejsc Polski. Dzięki temu Lech Kaczyński miał możliwość bezpośrednich kontaktów z ludźmi i poznania ich problemów oraz oczekiwań. Prezydent podkreślał też w ten sposób, że wszystkie regiony kraju zasługują na równą uwagę władz centralnych. Służyła temu m.in. seria 20 wizyt Lecha Kaczyńskiego z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości, zapoczątkowana 30 września 2008 roku w Elblągu, a zakończona 27 grudnia 2008 roku w Poznaniu. Także w tym roku prezydent bardzo dużo czasu spędził poza Warszawą. Składał wizyty w różnych miejscach Polski średnio częściej, niż raz w tygodniu. Na początku listopada w Nowym Targu wziął udział w uroczystościach zakończenia obchodów 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan. Od początku kadencji prezydent Lech Kaczyński odwiedził przeszło 130 miejscowości na terenie całej Polski.


Wizyty lokalne prezydenta były okazją do nadawania odznaczeń jako wyrazu uznania dla pracy samorządowców, np. dla Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W tym roku w Pałacu Prezydenckim odbyły się obchody Dnia Samorządu Terytorialnego z udziałem ponad 700 samorządowców.


Prezydent aktywnie angażował się w rozwiązywanie sytuacji kryzysowych. Mając na względzie fakt, że państwo w sposób niewystarczający opiekuje się poszkodowanymi, Lech Kaczyński podjął inicjatywę ustawodawczą – skierował do Sejmu RP projekt ustawy o Funduszu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych, który dawał możliwość udzielania pomocy finansowej ofiarom oraz ich rodzinom.


Gdy było to konieczne, prezydent wspierał działania administracji publicznej. Utrzymywał kontakt z rodzinami poszkodowanych, starając się pomóc im w trudnych sytuacjach życiowych. Już miesiąc po objęciu urzędu, w styczniu 2006 roku, prezydent udał się na miejsce katastrofy budowlanej podczas Międzynarodowych Targów Katowickich, a następnie ogłosił trzydniową żałobę narodową. Podobnie Lech Kaczyński reagował na tragiczne wydarzenia z udziałem obywateli RP poza granicami kraju. W lipcu 2007 roku pojechał na miejsce wypadku autobusu z polskimi pielgrzymami w Grenoble we Francji i odwiedził poszkodowanych w szpitalu. W szczególnych przypadkach Kancelaria Prezydenta RP udzielała pomocy finansowej osobom pokrzywdzonym w sytuacjach o charakterze losowym.

 

POPRZEDNIA 1, 2, 3, 4, 5, 6,
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.