Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Agata Adamek: Dzisiaj kolejne konsultacje prezydenckie. Mamy już za sobą wczorajsze konsultacje z Samoobroną i PSL-em, a gościem TVN24 jest teraz Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło. Witam Pana.

Aleksander Szczygło: Dzień dobry, kłaniam się.

Panie Ministrze, jaka atmosfera wczoraj podczas konsultacji?

Myślę, że merytoryczna. To znaczy, te rozmowy mają doprowadzić po pierwsze do tego, ażeby ocenić, czy jest możliwe stworzenie większości, po drugie – żeby taką większość stworzyć. Chodzi o kontynuowanie programu prospołecznego, który wygrał wybory w ubiegłym roku.

Oba ugrupowania, z którymi wczoraj spotykał się Prezydent, czyli i PSL, i Samoobrona, są chętne do tego, by brać udział w tworzeniu tej większości?

Myślę, że oba ugrupowania zdają sobie sprawę, jakie mogą być alternatywy, zarówno dla tych ugrupowań, ale też i dla przyszłości Polski – że to co stanowiło clou wyborów ubiegłorocznych, może zostać zaprzepaszczone.

Czyli groźba wyborów wystarcza tym ugrupowaniom, żeby walczyć o to, żeby jednak ta większość była i żeby Sejm pozostał, żeby nie było wcześniejszych wyborów?

To nie jest kwestia groźby, to jest raczej sprawa realnej oceny zdarzeń w Polsce w ciągu ostatnich kilku tygodni. Takiej oceny, która skłania do zastanowienia się, co w zamian, jeżeli nie większość, która potrafi kontynuować reformy podjęte po ubiegłorocznych wyborach zarówno parlamentarnych, ale też i prezydenckich.

Andrzej Lepper wczoraj po spotkaniu z Prezydentem mówił, że Lech Kaczyński jest za tym, by powróciła koalicja Samoobrona-LPR-PiS. To prawda?

Pan Prezydent jest przede wszystkim zwolennikiem stworzenia większości w Sejmie – takiej większości, która będzie zdolna realizować program prospołeczny.

Czyli z Samoobroną?

Wybór koalicjantów jest kwestią wspólnego dogadywania się różnych stron. Ale niczego nie należy wykluczać.

Czyli Prezydent woli Samoobronę niż PSL?

Ja tego nie powiedziałem. Ja tylko mówię o tym, że ocena tego, co się dzieje w parlamencie, możliwości tworzenia większości są podstawą rozmów Prezydenta i Prezydent chce doprowadzić do takiej sytuacji, w której będziemy mieli jasno określoną sytuację: czy kontynuujemy zmiany, jakie rozpoczęły się po ubiegłorocznych wyborach, zarówno parlamentarnych, jak i prezydenckich, czy oddajemy osąd w ręce Polaków.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Gościem TVN24 był Szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło. A dzisiaj kolejne konsultacje Prezydenta z partiami politycznymi.
Poleć znajomemu