przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 25 lutego 2009

Piotr Kownacki: wprowadzenie euro za cztery lata nie rozwiąże problemów, które nadejdą jutro

Jak powiedział w „Trójce” minister Kownacki, Prezydent wielokrotnie podkreślał, że przystąpienie do strefy euro zostało przesądzone w momencie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Szef Kancelarii Prezydenta zaznaczył także, że unijna waluta nie jest sposobem na kryzys. – Wprowadzenie euro możliwe jest najwcześniej w 2013 roku. Czy wtedy będziemy w kryzysie? Ja zakładam, że nie – powiedział minister Kownacki.

Szef Kancelarii Prezydenta dodał również, że dopiero w połowie zeszłego roku Polska została skreślona z listy państw o nadmiernym deficycie budżetowym i od tego momentu możemy rozważać wstąpienie do euro. Ale – jak zauważył Piotr Kownacki – nie jest to decyzja rządu Donalda Tuska, ale Komisji Europejskiej.

- Jeżeli pan Premier ma jakiś sposób, żebyśmy weszli do strefy euro z dnia na dzień, to Prezydent chętnie pozna tą receptę. Ale jeżeli Premier mówi, że wprowadzenie euro za cztery lata to rozwiązanie problemów, które czekają Polskę w najbliższych miesiącach, to mąci ludziom w głowach – powiedział minister Kownacki dodając, że ze strony Premiera jest to zabieg czysto piarowski.

Pytany, czy Lech Kaczyński zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, Piotr Kownacki powiedział, że jest głęboko przekonany, że jeżeli Lech Kaczyński podejmie decyzję o starcie, to wygra. – Do października przyszłego roku jest jeszcze dużo czasu, żeby dotrzeć do społeczeństwa z prawdziwym obrazem Prezydenta i jego działań – powiedział Szef prezydenckiej kancelarii.

Odnosząc się do poruszanego w mediach pomysłu zmian w koalicji rządzącej minister Kownacki stwierdził, że w demokracjach parlamentarnych takie zmiany to nic nowego, a im większy kryzys, tym większa jest szansa na stworzenie dużej koalicji, która stawiłaby czoło problemom państwa. Szef Kancelarii zaznaczył jednak, że Prezydent nie składał Premierowi żadnej propozycji i była to jedynie luźna rozmowa podczas której Prezydent i Premier wymienili się uwagami. – Dywagacje o koalicji PO-PiS to nadinterpretacja dziennikarska – uciął Kownacki.
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.