przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 24 lutego 2009

Piotr Kownacki: Prezydent uważa, że należy aktywnie przeciwdziałać kryzysowi

- Chciałbym, żeby Polska mogła wstąpić do strefy euro w sposób znacznie bardziej bezbolesny, szybciej i w sposób mniej ryzykowny niż obecnie stanowią wymogi, natomiast nie bardzo są przesłanki, żeby na to liczyć – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info minister Piotr Kownacki.

Pytany o pomysł referendum, w którym Polacy mieliby wypowiedzieć ws. wejścia do strefy euro, minister Kownacki zaprzeczył, jakoby był to pomysł forsowany przez Prezydenta. - To jest inicjatywa Prawa i Sprawiedliwości. To projekt drugiego pana Kaczyńskiego – powiedział minister.

– Prezydent zawsze podkreśla to, że o tym że Polska przyjmie euro stanowi Traktat Akcesyjny. Tak, oczywiście Polska wejdzie do strefy euro, jedyna wątpliwość może dotyczyć terminu przyjęcia tej waluty przez Polskę – dodał.

Jak podkreślił minister Kownacki Prezydent od kilku miesięcy stara się umożliwić dyskusje różnych środowisk na temat przeciwstawienia się kryzysowi i są już dobre efekty. Spotkanie na szczycie społecznym ma dać możliwość, aby strony mogły wymienić argumenty.

Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił też , że opcje walutowe stosowane rozważnie są normalnym instrumentem zabezpieczenia się przez importerów i eksporterów. - Tam gdzie spekulowano a więc zawierano tych umów więcej niż wynikało z wielkości obrotów w wymianie zagranicznej, to był pewien hazard i jak to w hazardzie, można się przeliczyć – powiedział minister

Minister Kownacki powiedział, że jeżeli potwierdzą się informacje o prowadzonych przez rząd negocjacjach ws. wstąpienia Polski do strefy ERM2 to dziwne, że zapomniano o istnieniu Prezydenta.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.