Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Kryzys może podnieść agresję w szkołach

Z Ewą Junczyk-Ziomecką sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP rozmawiają Alicja Bobrowicz (Polska The Times) i Miłosz Bednarczyk (Dziennik Wschodni).

O programie "Szkoła bez przemocy" powiedziała Pani, że powinien działać jak najdłużej i rozszerzać swoje działania. Dlaczego to takie ważne? 

Zbliża się kryzys gospodarczy, który prawdopodobnie przyniesie pogorszenie poziomu życia. To zawsze powoduje niesłychane zdenerwowanie u dorosłych, a ono z kolei wywołuje agresję. Możemy się spodziewać, że nastroje z domów będą automatycznie odczuwane przez młodzież i nauczycieli. Dlatego ważne jest każde wsparcie dla szkół, a program "Szkoła bez przemocy" powinien już dziś brać to pod uwagę i wprowadzać w życie nowe pomysły.

Jakie na przykład? 

Wydaje się, że wśród młodych ludzi jest potrzeba powrotu do wartości: kultury zachowania, kultury słowa czy zwykłej codziennej obyczajowości. Jedna ze szkół w poprzedniej edycji kampanii stworzyła kodeks rycerski. Można by ten pomysł rozszerzyć i nadawać np. tytuły damy i dżentelmena we wszystkich szkołach. Damą mogłaby być zarówno uczennica, jak i nauczycielka czy mama. Tworzenie kodeksów jest szczególnie ważne dziś, gdy żyjemy w świecie, gdzie ludzie publicznie są wobec siebie agresywni. A młodzież widzi to w domu, na ulicach, w mediach i takie zachowania przenosi do szkoły.

Bo przecież agresja to nie tylko bicie. 

Przemoc w szkole kojarzy nam się z przemocą fizyczną. A przecież to także brzydkie słowo rzucone do kolegi czy wyśmiewanie się z czyjejś fryzury lub ubrania.

W tej edycji uczniowie wybiorą najlepszych wychowawców.
 
Nauczyciele ciągle nie czują się docenieni. Jeśli człowiek nie czuje się doceniony, to nie ma motywacji do pracy. Nauczyciel dowartościowany wyborem uczniów może dostać skrzydeł i chcieć się dokształcać, zostać po lekcjach czy pisać ciekawe programy. Myślę, że mamy w Polsce mnóstwo wychowawców z pasją. Warto ich odnaleźć i wyróżnić.

Poleć znajomemu