Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Beata Tadla: Witam, Panie Ministrze, dzień dobry.

Maciej Łopiński: Dzień dobry.

Proszę mi powiedzieć, jak zareagował na decyzję katowickiego sądu Lech Kaczyński, prawnik i dawny opozycjonista?

Z satysfakcją. Chciałem przypomnieć, że prezydent przemawiając w zeszłym roku pod kopalnią „Wujek” mówił o tym, że okoliczności tej zbrodni powinny być wyjaśnione, a jej sprawcy powinni zostać osądzeni. Dobrze, że to się stało. Szkoda, że tak długo to trwało.

Sprawa pacyfikacji śląskich kopalń należy do najtrudniejszych spraw, a wszystkie okoliczności tamtych zdarzeń nigdy nie będą do końca wyjaśnione – tak dzisiaj powiedziała sędzia. Czy prezydent zgadza się z tą opinią?

Prezydent nie rozpoznawał tej sprawy jako sędzia.

Czy zgadza się z opinią, że nie wszystko do końca zostanie wyjaśnione?

Pewnie tak – z tym, że to jest tak, że im bardziej będziemy zwlekali, im dłużej będzie to trwało, tym w takich sprawach trudniej będzie ustalić wszystkie okoliczności, wszystkich winnych i uczynić zadość sprawiedliwości.

Panie Ministrze, czym jest dla ludzi dawnej opozycji solidarnościowej dzisiejsza decyzja?

Myślę, że to było widać na sali sądowej, przed salą sądową. To jest satysfakcja dla tych ludzi, którzy doczekali się wreszcie sprawiedliwości po tylu latach, po takich cierpieniach. To oczywiście nie jest w stanie tego, co się wydarzyło, jakoś zatrzeć czy wynagrodzić tym ludziom cierpienia – bo tego nic nie jest w stanie uczynić – ale sprawiedliwości stało się zadość.

Żaden z oskarżonych nigdy nie przeprosił rodzin ofiar, dzisiaj zresztą też nie przyszli na ogłoszenie tego wyroku. Czy można teraz na to liczyć?

Nie wiem, to jest pytanie do tych osób, które były w plutonie specjalnym

Mówi się, że gdyby nie raport grupy „taterników”, dziś być może ten wyrok wyglądałby inaczej, być może byłby taki, jak te poprzednie. Proszę powiedzieć, czy Jacek Jaworski, który organizował te słynne szkolenia dla zomowców, mógłby liczyć na jakieś odznaczenia od prezydenta?

Tego nie wiem, nie chcę przesądzać, natomiast powiem szczerze, że kiedy czytałem dużo wcześniej w gazetach ten tak zwany raport „taterników”, byłem wstrząśnięty jego lekturą.

Dziękuję bardzo. Maciej Łopiński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, o tym, że Lech Kaczyński jest usatysfakcjonowany dzisiejszą decyzją sądu.


Poleć znajomemu