Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 13 maja 2007

Wizyta Pani Prezydentowej w Sankt Petersburgu

W dn. 11-13 maja 2007 r.  Małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska przebywała w Sankt Petersburgu. Głównym celem wizyty był udział w otwarciu Domu Polskiego w Sankt Petersburgu, pierwszej takiej placówki w Federacji Rosyjskiej, która mieści się przy ul. Sapiornyj Pierieułok 10.

Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej przy Newskim Prospekcie, koncelebrowana przez Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego, po której Pani Prezydentowa odwiedziła odnowioną staraniami Konsulatu RP kryptę Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie złożyła wiązankę kwiatów.

W uroczystości otwarcia Domu wzięły udział Małżonka Prezydenta Federacji Rosyjskiej Pani Ludmiła Aleksandrowna Putina, która specjalnie z tej okazji przyjechała z Moskwy i Gubernator Sankt Petersburga Pani Walentyna Iwanowna Matwijenko. W swoim wystąpieniu otwierającym uroczystość Pani Prezydentowa Kaczyńska powiedziała :

Witam serdecznie Panią Ludmiłę Aleksandrowną Putinę, Małżonkę Prezydenta Federacji Rosyjskiej!

Witam serdecznie Panią Walentynę Iwanowną Matwijenko, Gubernatora Sankt Petersburga!

Witam serdecznie wszystkich gości tu zebranych, a szczególnie moich Rodaków!

Bardzo się cieszę, że jestem dziś tu i uczestniczę w uroczystości otwarcia Domu Polskiego w Sankt Petersburgu. To, że patronuję tej uroczystości poczytuję sobie za wielki zaszczyt i powód do dumy. Dzisiaj Polacy w Petersburgu – najliczniejsza społeczność polonijna w Rosji – otrzymują miejsce, które będzie ich domem. Chciałbym, żeby był to dom otwarty. Tak jak Sankt Petersburg był oknem na świat Rosji od czasów Piotra Wielkiego, tak niech Dom Polski będzie otwarty nie tylko dla Polonii, Polaków, ale również dla tych wszystkich, którym Polska jest bliska, którzy interesują się naszą Ojczyzną.

Mimo że jestem pierwszy raz w Sankt Petersburgu, jest mi on szczególnie bliski. Zawsze słyszałam dużo o tym wspaniałym, pięknym mieście. Tu urodziła się moja mama, tu spędziła swoje dzieciństwo, które zawsze wspominała z wielkim sentymentem.

Szanowni Państwo!

Wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania Domu Polskiego w Sankt Petersburgu – pierwszego Domu Polskiego w Federacji Rosyjskiej – pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowania.

Gratuluję Państwu tego wspaniałego sukcesu!

Wszystkim zaś tym, którzy będą Dom Polski odwiedzali, z całego serca życzę, by swoim entuzjazmem, patriotyzmem i otwartością przyczyniali się do rozwoju polskiej kultury.

W swoich działaniach mogą Państwo zawsze liczyć na naszą życzliwość
i wsparcie.


Pani Putina wyraziła radość z powstania tej instytucji w Sankt Petersburgu mówiąc: „otwarcie Domu Polskiego uważam za bardzo ważne wydarzenie w stosunkach polsko-rosyjskich. To bardzo dobrze, iż tutaj, w Petersburgu, powstaje ta polska wysepka”. Dodała również, że w dobie ekspansji ekonomicznej, która prowadzi do konfliktów, kultura jest tym, co ludzi łączy.

Po przemówieniach nastąpiło odsłonięcie tablicy Domu Polskiego, wspólne przecięcie wstęgi i wpis do księgi pamiątkowej. Następnie obie panie prezydentowe i mer miasta oraz Ambasador RP w Moskwie p. Jerzy Bahr i Przewodniczący Komitetu ds. Zagranicznych Sankt Petersburga p. A. Prochorenko udały się na obiad, który Małżonka Prezydenta RP wydała w Pałacu Szeremietiewów.

W dniu poprzedzającym uroczystość Pani Maria Kaczyńska odwiedziła polska parafię św. Stanisława, historyczną świątynię z polskimi znakami pamięci i pamiątkami (A. Malecki, Adam Mickiewicz, Jan Paweł II), gdzie spotkała się z ks. Pożarskim, któremu podarowała poezje ks. Twardowskiego, misjonarkami i polskimi dziećmi. W późnych godzinach popołudniowych Pani Prezydentowa obejrzała w pałacu Biełosielskich-Biełozierskich wystawę prezentującą działalność organizacji polonijnych w Rosji, spotkała się z licznie przybyłą Polonią i wzięła udział w galowym koncercie z okazji otwarcia Domu Polskiego, podczas którego wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Lublin”. Wieczorem w Konsulacie Generalnym RP odbyło się spotkanie Pani Marii Kaczyńskiej z przewodniczącymi organizacji polonijnych z północno-zachodniej Rosji z udziałem przybyłych z kraju: Marszałka Senatu Macieja Płażyńskiego, Prezesa „Wspólnoty Polskiej” prof. Andrzeja Stelmachowskiego i Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego oraz Ambasadora RP Jerzego Bahra i Konsula Generalnego Jarosława Drozda. 

..................................................................................................................................................................


Zapraszamy do oglądania zdjęć z tego wydarzenia w naszej Galerii!

Poleć znajomemu