przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 kwietnia 2010

Pożegnanie ministra Pawła Wypycha

W czwartek o godz. 12.00 w katedrze św. Michała i Floriana na warszawskiej Pradze odbyła się msza święta pogrzebowa ministra w Kancelarii Prezydenta Pawła Wypycha, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

 

Paweł Wypych, od kwietnia 2009 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, wcześniej przez ponad rok doradca Lecha Kaczyńskiego ds. pracy i polityki społecznej zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

 

Prezydenckiego ministra żegnała najbliższa rodzina, przyjaciele i współpracownicy z Kancelarii Prezydenta, m.in. Jacek Sasin i Andrzej Duda. Byli też przedstawiciele rządu i instytucji, w których pracował Paweł Wypych. W mszy uczestniczyły też dzieci z ośrodka dla niewidomych w Laskach, a także poczty sztandarowe ze szkół, do których chodził minister Wypych, m.in. z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa, a także Szkoły Podstawowej nr 279 na warszawskiej Pradze.

 

Odczytane zostało postanowienie o przyznaniu ministrowi pośmiertnie "za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu" Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Zmarłego uhonorowano też Krzyżem Honorowym Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

 

Wypych od 1987 roku, przez dwanaście lat był instruktorem harcerskim, harcmistrzem w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Karierę polityczną rozpoczął w 1990 roku zdobywając mandat warszawskiego radnego, pełnił tę funkcję nieprzerwanie do 2003 roku.

 

W 1999 roku został dyrektorem Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie. W latach 2002-2005, gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński, pełnił funkcję dyrektora Biura Polityki Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza Wypych był pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych i sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W 2007 roku przez sześć miesięcy pełnił funkcję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Paweł Wypych był absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej i zarządzania w administracji publicznej, a także Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Od 1996 roku, przez trzy lata, był asystentem w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.