przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 kwietnia 2010

Pożegnanie Barbary Mamińskiej

Pogrzeb Barbary Mamińskiej   |   Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej Pogrzeb Barbary Mamińskiej

We wtorek na Wojskowych Powązkach w Warszawie pochowana została Barbara Mamińska, dyrektor Biura Kadr i Odznaczeń w Kancelarii Prezydenta, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

 

Mszę żałobną odprawiono w domu pogrzebowym na Wojskowych Powązkach. Wzięli w niej udział m.in. rodzina, przyjaciele, współpracownicy z Kancelarii Prezydenta i warszawskiego ratusza oraz kolejarze.

 

Przed mszą odczytano decyzję o przyznaniu zmarłej Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, który przekazała Bożena Borys-Szopa, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Przy trumnie zaciągnięta została warta honorowa przez żołnierzy, policjantów i harcerzy. Oddano salwy honorowe.

 

Podczas uroczystości Barbarę Mamińską wspominał m.in. minister w kancelarii prezydenta Andrzej Duda. - Zawsze uśmiechnięta, zawsze otwarta dla ludzi. Twój telefon dzwonił bez przerwy.

Przychodzili do Ciebie posłowie, przychodzili kombatanci, przychodzili pracownicy kancelarii - wszyscy do Ciebie przychodzili, bo wiedzieli, że mogą przyjść. Bo wiedzieli, że nikogo nie odtrącisz, nie odrzucisz - powiedział.

 

Minister zwrócił uwagę na wkład zmarłej w uhonorowywanie zasłużonych Polaków. - To Ty po całej Polsce poszukiwałaś kombatantów, poszukiwałaś ludzi zasłużonych, których nikt nigdy nie docenił, którzy najpierw niszczeni, a potem przez 60 lat zapomniani, już powoli zmierzali ku schyłkowi życia. Ty ich odnajdywałaś, Ty zapraszałaś do Pałacu prezydenckiego na uroczystości, albo wysyłałaś kogoś, żeby wręczył odznaczenie - powiedział Duda.

 

O zaangażowaniu w pracę Barbary Mamińskiej mówiła także Ewa Junczyk-Ziomecka, do niedawna sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta, a obecnie konsul generalny w Nowym Jorku.

 

- Basia była pierwszą osobą w kancelarii, która przychodziła i mówiła, że ktoś zasłużony dla polskiej kultury, czy nauki jest chory. Przychodziła do prezydenta i mówiła: „Panie prezydencie ten człowiek jest tak zasłużony, że trzeba mu podziękować, ten człowiek jest ciężko chory” - wspominała Junczyk-Ziomecka.

 

Barbarę Mamińską żegnał także minister w kancelarii premiera Michał Boni. "Droga Basiu, czy to możliwe, że już nigdy Ciebie i Krzysztofa na małym bazarku warzywnym przy Racławickiej nie spotkam? - Czy to możliwe, że nigdy nie usłyszymy Twojego głosu wywołującego tych, którzy mają być odznaczeni najwyższymi orderami przez Pana Prezydenta? - mówił Boni.

 

Od kolegów kolejarzy zmarłą pożegnał Henryk Grymel, przewodniczący Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność".

 

- Basiu! My kolejarze dziś przyszliśmy tutaj Cię pożegnać po królewsku, ze sztandarami bo na to zasługujesz. Zawsze miałaś czas dla nas kolejarzy, zawsze nam służyłaś radą. To dzięki Tobie odnaleźliśmy i uhonorowaliśmy wielu bezimiennych kolejarzy, którzy walczyli o wolną Polskę. Twoja nagła śmierć rozdarła nasze serca, ale w tych rozdartych sercach pozostaniesz na zawsze, Ty, Twoja pogoda ducha i Twoje ciepło. Cześć Twojej pamięci! - powiedział Grymel.


(PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.