przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 kwietnia 2010

Pożegnanie gen. bryg. dr. hab. nauk med. Wojciecha Lubińskiego

Z wojskowymi honorami pochowano we wtorek wieczorem na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie prezydenckiego lekarza gen. bryg. dra hab. nauk med. Wojciecha Lubińskiego, który wraz z nim zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Został on pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady oraz odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

 

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła rodzina tragicznie zmarłego i jego liczni współpracownicy. Obecny był także wiceminister obrony narodowej gen. Czesław Piątas, który o dr. Lubińskim powiedział, że był "wspaniałym przyjacielem, lekarzem i żołnierzem".

 

Wcześniej przedstawiciele ministerstwa zdrowia, NFZ, wojskowych instytucji medycznych, w tym lekarze i pielęgniarki szpitala na ul. Szaserów w Warszawie, którego dr Lubiński był rzecznikiem, wzięli udział w mszy św. w jego intencji w katedrze polowej WP. Byli tam również członkowie lokalnych władz Ryk i proboszcz tamtejszej parafii, do której należą rodzice tragicznie zmarłego prezydenckiego lekarza.

 

Szef BBN Stanisław Koziej wręczył rodzinie akt nominacji zmarłego na stopień generała brygady i odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

- Towarzyszy nam świadomość, że to stało się właśnie tam, tak blisko tego strasznego punktu na mapie świata, który jest ciągłym, niezakrzepłym krzykiem o polskiej tragedii, o niezabliźnionej ranie. W sobotę 10 kwietnia ten niemilknący krzyk został dopełniony o nowy akord, o nową śmierć. O ile tamte śmierci były z nienawiści, to ta była z miłości - mówił w katedrze ks. płk Sławomir Żarski. Dodał, że tego dnia dr Lubiński nie miał dyżuru, ale dał się namówić na podróż do Katynia.

 

Ks. Żarski przypomniał drogę zawodową 41-letniego gen. Lubińskiego, który wyspecjalizował się w chorobach płuc i nie zdążył odebrać przyznanej mu w styczniu habilitacji.

 

Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia gen. bryg. Sławomir Marat nazwał Lubińskiego wzorem dla lekarzy.

 

- Trudno wyrazić w słowach szacunek i sympatię, jaką cię darzyliśmy - powiedział szef Wojskowego Instytutu Medycznego na Szaserów gen. bryg. dr Grzegorz Gielerak. Wspominał wyjątkową życzliwość, optymizm i pogodę ducha tragicznie zmarłego kolegi.

 

W zakładce rzecznika na stronie internetowej szpitala na Szaserów umieścił motto z George'a Bernarda Shawa: "Nigdy nie mów wszystkiego, co wiesz, ale wiedz zawsze, o czym mówisz".

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.