przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 14 kwietnia 2010

Minister Sasin o ceremonii pożegnania i pogrzebu Pary Prezydenckiej

W czwartek minister Sasin jedzie do Krakowa, gdzie będzie ustalał szczegóły uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej. Lech i Maria Kaczyńscy mają zostać pochowani w niedzielę na Wawelu.

 

Sarkofag na Wawelu

Minister powiedział, że na godz. 10 w czwartek planowane jest spotkanie "lokalnej grupy" przygotowującej uroczystości pogrzebowe. Poinformował, że zespołowi przewodniczy wojewoda małopolski Stanisław Kracik, a w jego skład wchodzą przedstawiciele urzędu miasta i kurii krakowskiej.

- Będziemy ustalać wszystkie szczegóły, łącznie z obejrzeniem tego miejsca, gdzie będą złożone ciała pana prezydenta i pani prezydentowej - powiedział.

Według informacji, jakie ma Kancelaria Prezydenta - mówił - ma to być miejsce bezpośrednio sąsiadujące z sarkofagiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Dodał, że dla pary prezydenckiej ma być jednak przeznaczone oddzielne pomieszczenie.

Po spotkaniu z udziałem m.in. ministra z Kancelarii Premiera Michała Boniego, minister Sasin poinformował , że trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną przetransportowane do Krakowa samolotem w niedzielę rano.

Nocne czuwanie w Archikatedrze

Jak mówił obie trumny zostaną wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego już w sobotę o godz. 17.30 i zostaną przeniesione w kondukcie do Archikatedry Warszawskiej, gdzie o godz. 18. zostanie odprawiona msza św.

- Rozmawiałem nawet bardzo niedawno temu z abp. Kazimierzem Nyczem, który wystąpił z taką inicjatywą, żeby przed odlotem do Krakowa te trumny spoczęły w Archikatedrze Warszawskiej - powiedział minister Sasin.

Trumny - mówił Sasin - pozostałyby w Archikatedrze aż do niedzielnego ranka. - Odbyłoby się nocne czuwanie, modlitwy przy trumnie - dodał.

Pożegnanie i ceremonia pogrzebowa


Następnie około godz. 7 w niedzielę nastąpiłoby wyprowadzenie trumien z Archikatedry i przewiezienie ich na lotnisko wojskowe w Warszawie. - Tam nastąpiłaby krótka ceremonia pożegnalna i przelot do Krakowa na lotnisko Balice. Z lotniska przejazd do Kościoła Mariackiego, gdzie odbędzie się ceremonia żałobna - powiedział minister.

- Zakładamy, że trumny z ciałami pary prezydenckiej będą na miejscu w Kościele Mariackim około godz. 10. Około godz. 14 odbędzie się główna msza żałobna w Kościele Mariackim i oczywiście na rynku oraz na przyległych ulicach, bo zakładamy, że jednak uczestników tej mszy będzie bardzo dużo - zaznaczył.

 

Po spotkaniu w Kancelarii Premiera minister Sasin powiedział, że w trakcie uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI będzie przewodniczył mszy żałobnej, która rozpocznie się w niedzielę o godz. 14 w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

Sasin dodał, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, kto będzie wysłannikiem papieża, ale - jak zaznaczył - prawdopodobnie będzie to sekretarza stanu kardynał Tarcisio Bertone lub dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano.

Jak mówił, po mszy, w której uczestniczyć będą też przywódcy państw, którzy przyjadą na uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary, nastąpi przemarsz konduktu żałobnego z Kościoła Mariackiego ulicą Grodzką na Wawel.

Złożenie do sarkofagu

Tam - powiedział Sasin - najprawdopodobniej na dziedzińcu Zamku nastąpi uroczystość składania kondolencji najwyższym władzom Polski oraz rodzinie zmarłych przez obecne na uroczystości głowy państw. Będzie to koniec części oficjalnej i ogólnodostępnej uroczystości.

- Trumny zostaną przeniesione do krypty w katedrze wawelskiej i tam w obecności najbliższej rodziny i przyjaciół zmarłych zostaną złożone do sarkofagu - powiedział Sasin.

Jak zaznaczył, w czasie przemarszu - tak postanowił kardynał Stanisław Dziwisz - będzie bił dzwon Zygmunta, a w momencie składania trumien (do sarkofagu) zostanie oddanych 21 salw armatnich. (PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.