przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 kwietnia 2010

Od środy Krypta Pary Prezydenckiej na Wawelu otwarta w godz. 9-19.30.

We wtorek będzie można odwiedzać kryptę z sarkofagiem Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu do godziny 21. Od środy będzie ona dostępna w godzinach otwarcia Wzgórza Wawelskiego, czyli od godz. 9 do 19.30.

Jak poinformował PAP we wtorek proboszcz Katedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki, po kumulacji odwiedzających w dniu pogrzebu pary prezydenckiej oraz pierwszych dniach po uroczystości, obecnie nie ma już potrzeby, aby krypta była otwarta tak długo.

- Średnio kryptę zwiedza tysiąc - tysiąc dwieście osób na godzinę. Gdy kolejka czekających jest dłuższa niż 100 metrów staramy się nieco przyspieszać zwiedzanie, a kiedy krótsza, odwiedzający mają więcej czasu na modlitwę i oddanie hołdu - wyjaśnił ks. Sochacki.

Zgodnie z ustalonym porządkiem, krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów z sarkofagami pary prezydenckiej oraz marszałka Józefa Piłsudskiego odwiedza się osobno, schodząc do nich schodami znajdującymi się za żelazną kratą tuż za wejściem do katedry. Wyjście jest tymi samymi schodami na dziedziniec. Wstęp do nich jest bezpłatny. W środku nie można zostawiać kwiatów ani zniczy.

Pozostałe krypty z grobami królewskimi zwiedza się w ramach trasy turystycznej, wchodząc i wychodząc schodami wewnątrz katedry. Tam obowiązują bilety wstępu. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.