Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Winnych bezprawia trzeba ukarać

Wypowiedź Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Materiały dokumentujące działalność Urzędu Ochrony Państwa, które częściowo zostały ujawnione opinii publicznej, świadczą o sprawach znanych nie od wczoraj: że w III Rzeczypospolitej służby specjalne były wykorzystywane do działań wymierzonych w polityczną opozycję. Nie trzeba dodawać, że działania te były w oczywisty sposób sprzeczne z prawem.

Inwigilacja polityków prawicy to tylko jeden z elementów akcji podjętej w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Funkcjonariusze UOP realizowali plan niszczenia partii opozycyjnych, dezinformowania i skłócania polityków, organizowali prowokacje. Dokumenty zespołu Lesiaka dowodzą, że służby specjalne demokratycznego państwa sięgały po metody służb peerelowskich. Co więcej, działania te były realizowane przez byłych esbeków – sam Jan Lesiak był wcześniej pracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Od lat byłem i pozostaję zwolennikiem jak najszybszego ujawnienia dokumentów świadczących o patologicznej i przestępczej działalności służb specjalnych. Osoby winne złamania prawa powinny ponieść konsekwencje swoich poczynań. Dotyczy to także polityków, którzy o takich działaniach wiedzieli lub je akceptowali.
Poleć znajomemu