Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Polsce potrzeba patriotyzmu opartego na mądrym wyborze

Wojna, którą niemal dziewięćdziesiąt lat temu odrodzone państwo polskie toczyło z bolszewikami, nie przyciągała wówczas specjalnej uwagi europejskiej opinii publicznej. Także dzisiaj poza granicami Polski wiedza o tej kampanii, wiedza o osiemnastej decydującej bitwie w dziejach świata – jak ją określił lord D’Abernon – nie jest duża. A przecież żołnierze dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej swoim wysiłkiem ocalili nie tylko byt Polski. Na swoich bagnetach zatrzymali komunistyczną nawałnicę sunącą na Europę. Odpowiedzialność za losy Polski łączyła się w te dni z odpowiedzialnością za losy europejskiej cywilizacji, za „wolność waszą i naszą”.

Nasza historia wymagała od kolejnych pokoleń, by ich patriotyzm był patriotyzmem walki i poświęcenia. Ta walka niezwykle często była nie tylko walką o Polskę i za Polskę – ale i w obronie wolności innych europejskich narodów. Wystarczy spojrzeć na polskie dzieje w minionym stuleciu. Na polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku jako pierwsi stawili zbrojny opór niemieckiej agresji, a potem walczyli na frontach całej Europy. Na robotników Wybrzeża, z których protestu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi zrodziła się „Solidarność” – ruch, który zadał śmiertelny cios komunizmowi w Polsce i w innych europejskich krajach. Ojciec Święty Jan Paweł II, przemawiając w 1999 r. w polskim parlamencie podkreślił: „O tych wydarzeniach nie wolno nam zapominać. Przyniosły one nie tylko upragnioną wolność, ale w sposób decydujący przyczyniły się do upadku murów, które przez niemal półwiecze oddzielały od wolnego świata społeczeństwa i narody naszej części kontynentu”. Nie wolno nam zapominać – a pamięć o tym muszą zachować również następne pokolenia. To pamięć jest bowiem fundamentem przyszłości.

Jaki powinien być dzisiejszy patriotyzm? Na szczęście jego miarą nie jest już danina krwi, a pamięć o historii i poczucie odpowiedzialności za losy kraju. Nie można być patriotą, nie będąc aktywnym obywatelem, nie biorąc współodpowiedzialności za przyszłość Polski i kolejnych pokoleń Polaków. W demokracji ta przyszłość rozstrzyga się przy urnie wyborczej. Współczesny patriotyzm to patriotyzm mądrego wyboru.

W rocznicę Bitwy Warszawskiej – Święto Wojska Polskiego szczególnie myślimy o polskich żołnierzach, pełniących misje pokojowe i stabilizacyjnej w różnych rejonach świata. Nasze zaangażowanie w zapalnych rejonach budzi emocje i dyskusje wśród Polaków. Pamiętajmy jednak, że kiedy Polska zostawała członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, nie tylko zapewniła sobie gwarancje bezpieczeństwa, ale przyjęła również zobowiązania – między innymi do uczestnictwa w misjach. Polskie zaangażowanie w misje – choć to zadanie niełatwe i niebezpieczne – budzi uznanie naszych partnerów. Niejeden raz mogłem usłyszeć, że Polska jest sprawdzonym i lojalnym sojusznikiem. Jestem z tego dumny – jako prezydent Rzeczypospolitej i jako jej obywatel. Polacy wiedzą, jak wielką wartością jest wolność, jak trudna bywa do niej droga. Dziś pomagają innym w budowaniu i umacnianiu tej wolności. To patriotyzm XXI wieku.
Poleć znajomemu