Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Trzy pytania do Prezydenta RP
 
Julitta Głęmbocka: Panie Prezydencie, w przeddzień objęcia najwyższego urzędu w państwie, składając na naszych łamach – jeszcze jako prezydent Warszawy – życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, obiecał Pan, że nie zapomni o Warszawie. Pamięta Pan o jej mieszkańcach, Panie Prezydencie?
 
Lech Kaczyński: Trudno zapomnieć o mieście, które jest moim miastem rodzinnym, w którym się urodziłem i spędziłem znaczną część życia. Czas, gdy pełniłem urząd prezydenta Warszawy – pełne trzy lata – wspominam jako okres pracy niezwykle trudnej, niezwykle wytężonej, ale jednocześnie fascynującej. To właśnie na poziomie samorządu terytorialnego najlepiej widać, jak decyzje urzędników i polityków wpływają na życie mieszkańców.
Stołeczny samorząd był dobrym sprawdzianem dla kadr urzędniczych – część moich współpracowników z warszawskiego Ratusza piastuje dziś odpowiedzialne stanowiska w administracji rządowej.
 
Właśnie, Panie Prezydencie: czy w Pańskiej ocenie liczne awanse ratuszowej i dzielnicowej kadry nie wpłynęły negatywnie na funkcjonowanie Stolicy po wyborczym zwycięstwie PiS?


Jako prezydent Warszawy – a byłem nim aż do grudnia – nie mogłem dopuścić do tego, by stolica pozostała bez wykwalifikowanych, dobrych urzędników. Nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że po odejściu kilku dyrektorów i wiceprezydentów nie ma komu sprawnie administrować Warszawą – a takie zarzuty, niestety, padają. Co ciekawe, politycy, którzy przez ostatnie trzy lata oceniali moich współpracowników negatywnie – były to oceny niesprawiedliwe – teraz narzekają na ich odejście. Traktuję to jako mimowolny wyraz uznania dla kwalifikacji tych samorządowców.
 
Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas poprzedzającej je refleksji i radość Wielkiej Niedzieli. W tym kontekście: czego życzyłby Pan społeczności warszawskiej niejako w przeddzień wyborów samorządowych?
Jako prezydent stolicy co roku składałem warszawiakom – także za pośrednictwem „Czasu Warszawskiego” – niezmienne życzenia: żeby Warszawa dynamicznie się rozwijała, żeby jej mieszkańcom żyło się coraz lepiej.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy pozwolę sobie złożyć również życzenia bardziej osobiste: spokoju, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, a także, by Święta te mogły być dla nas wszystkich czasem refleksji i skupienia.
Poleć znajomemu