Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piotr Kraśko: Jest z nami prezydent Lech Kaczyński. Panie prezydencie, za dokładnie 24 godziny będzie Pan przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego. O czym będzie Pan mówił?

Lech Kaczyński: Przede wszystkim będę mówił o wartości, jaką jest solidarność, o niedostatku, o relacjach między bogatymi a biednymi. Cieszę się, że to przemówienie bardzo odpowiada moim przekonaniom. Na ogół mówię przemówienia całkowicie a vista, natomiast w tym przypadku ono zostało przygotowane. Ci współpracownicy, którzy je przygotowali, trafili w moją wizję świata pod tym względem, oczywiście w wizję, która jest sformułowana w języku dopuszczalnym w tym budynku, obok którego stoimy.

Ameryka jest zdecydowanie podzielona: jedni uważają, ze prezydent Bush powinien rozmawiać z prezydentem Iranu, bo jedyną droga jest dyplomacjam inni uważają, że nie powinien mu podać nawet ręki. Jakie jest Pana zdanie? Nie pytam o to, czy prezydent Bush powinien z nim rozmawiać, ale czy powinno się prowadzić negocjacje z Iranem?

To są okoliczności miejsca i czasu, dlatego, że tutaj nie ma jednej reguły. Są tacy groźni przywódcy, z którymi warto rozmawiać, bo oni są do zmiany – w tym sensie, żę można ich do czegoś nakłonić, czasem można coś na nich wymusić...

A można coś wymusić na prezydencie Iranu?

...i są tacy, z którymi tego rodzaju metody nie dają żadnego rezultatu. Nie chciałbym przesądzać, jaki jest prezydent Iranu, bo nie miałem nigdy w życiu okazji go poznać. W zasadzie w dzisiejszym świecie zasada: „rozmawiać” powinna przeważać nad „nie rozmawiać”. Ale to nie jest reguła bez wyjątku.

Ostatnie pytanie: o czym będzie Pan rozmawiał z prezydentem Chirakiem, bo z nim też spotka się Pan tutaj, w gmachu ONZ?

Będziemy na pewno rozmawiali o tej instytucji, bo tutaj się spotykamy. Będziemy rozmawiali o sytuacji w Europie, pewnie o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Bardzo dziękuję. Tutaj, przed gmachem ONZ, na 24 godziny przed swoim przemówieniem na forum Zgromadzenia Ogólnego, naszym gościem był prezydent Lech Kaczyński.


Poleć znajomemu