Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Dariusz Bohatkiewicz: Dobry wieczór Państwu, gościem Telewizji Polskiej jest Pan Prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński. Dobry wieczór, Panie Prezydencie.

Lech Kaczyński: Dobry wieczór.

Panie Prezydencie, stanowisko Federacji Rosyjskiej w sprawie instalacji w naszym kraju, w Czechach elementów tarczy antyrakietowej jest doskonale nam znane. Wypowiadali się generałowie, wypowiadali się politycy, ale dzisiaj po raz pierwszy od najważniejszej osoby w Federacji Rosyjskiej dowiedzieliśmy się, byliśmy poinformowani, że rakiety mogą być skierowane właśnie na terytorium Rzeczypospolitej.

Niewątpliwe nowa jakość, ze względu na osobę. Można powiedzieć – podmiotowo jest to nowa jakość. Wysoce niepokojące. Ale to, że nasz rząd, także nasza opinia publiczna, będą tutaj pod stałym naciskiem, można było przewidzieć. I podstawą jest to, jak my na ten nacisk zareagujemy. Otóż nie możemy zareagować, w tym sensie, żeby temu naciskowi ulegać.

Panie Prezydencie, czy to stanowisko Władimira Putina w jakimś stopniu wpłynie na nasze negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie tarczy?

Mam nadzieję, że nie. Jestem przekonany, że nie powinno wpłynąć i że Polska powinna kontynuować drogę do tego, żeby elementy tarczy antyrakietowej były w Polsce. Ja wiem, że to nie jest zbyt popularne, ale z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski jest bardzo istotne.

Panie Prezydencie, w najbliższym czasie, w najbliższych dniach ma się Pan spotkać z premierem Donaldem Tuskiem. Macie Panowie rozmawiać o efektach wizyty Donalda Tuska w Moskwie, zakończonej kilka dni temu. Właśnie na te rozmowy... Dzisiaj o nich bardzo ciepło mówił Władimir Putin, licząc na współpracę z nowym rządem polskim.

Muszę powiedzieć, że być może z punktu widzenia rządu pana prezydenta Putina – to znaczy oczywiście rządu w przenośni, bo nie jest premierem – to była istotnie bardzo produktywna wizyta, ale wziąwszy pod uwagę dzisiejsze enuncjacje prezydenta Federacji Rosyjskiej, należałyby się zastanowić nad celowością nowej polityki w stosunku do Federacji Rosyjskiej.

Panie Prezydencie, jak powinna wyglądać, według Pana Prezydenta, nasza polityka, nowa polityka wobec Federacji Rosyjskiej?

Ja myślę, że powinniśmy być przede wszystkim bardzo stanowczy. To jest tutaj sprawa niezmiernie istotna. Bo takie groźby z ust prezydenta potężnego skądinąd państwa to nie jest rzecz codzienna. Ale one nie mogą wywołać skutku. Bo jeżeli wywołają, to po tych groźbach będziemy mieli następne groźby, a ambicje, jeżeli chodzi o nasz kraj, są niewątpliwie bardzo znaczne. I wydaje mi się, że dla każdego, kto się zajmuje polityką zagraniczną, to powinno być oczywiste. I jest też oczywiste, że Polska po to odzyskała suwerenność – a była ona ograniczona właśnie przez państwo, które było poprzednikiem Federacji Rosyjskiej – nie po to, żeby wpadać tutaj z powrotem w jakąkolwiek zależność. To jest podstawa polityki Polski. A poza tym lubimy rosyjską kulturę, szeroka jest współpraca gospodarcza. Wszystko, można powiedzieć, w porządku. Jednak pryncypia muszą być zachowane.

Czy słowa prezydenta Putina – dzisiaj były wypowiedziane wobec ponad tysiąca dziennikarzy, w tym 200 dziennikarzy z całego świata, jest to ostatnia tak wielka konferencja Władimira Putina w roli prezydenta Federacji Rosyjskiej – czy Pana zdaniem jego następca, wszystko na to wskazuje, pan Miedwiediew, będzie kontynuował politykę Putina wobec Polski?

Ja mogę powiedzieć, że ten, kto przewiduje, co na pewno się będzie działo u naszych wschodnich sąsiadów, w sensie Federacji Rosyjskiej – dokładnie to są dzisiaj jedynie północni sąsiedzi – ten raczej powinien się zajmować nie polityką, tylko zawodowo przepowiadaniem przyszłości. Więc ja się nie podejmuję odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Ale wszystko wskazuje na to, że tak. Mogę się jednak mylić, ponieważ jedną z cech naszego partnera rosyjskiego jest to, że on jest mało przewidywalny.

Panie Prezydencie, bardzo dziękuję za rozmowę. Gościem Telewizji Polskiej był Prezydent Rzeczypospolitej, Pan Lech Kaczyński.


Poleć znajomemu