Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Lech Kaczyński: To była rozmowa prywatna. To nie była rozmowa Prezydenta Rzeczpospolitej w ścisłym tego słowa znaczeniu, tylko jednego z polskich katolików, więc też tak się zachowałem. Oczywiście była mowa o beatyfikacji lub kanonizacji Jana Pawła II. Powtórzyłem, jakie ma to dla Polski znaczenie oraz dla spraw związanych z Konstytucją Europejską i ewentualną Preambułą. Mówiłem, że my pozostaniemy wierni przyjętym zobowiązaniom, chociaż nie mogę obiecać sukcesu, bo jak się jest samemu przeciwko wielu to (uśmiech)...

Ks. Józef Polak: Pan Prezydent swoją obecność tutaj uznał za oczywistą. Także udział w liturgiach. Dlaczego?

Powtarzam, jestem katolikiem. Ale nawet gdybym nie był to wziąwszy pod uwagę rolę, jaką Jan Paweł II odegrał w historii Polski to oczywiste jest, że tutaj byłem. Dla mnie dodatkowo było to wielkie przeżycie, bo jestem praktykującym katolikiem. Tak zresztą, jak zdecydowana większość moich współpracowników. Chociaż, by było jasne, jestem człowiekiem otwartym. Wśród moich współpracowników są np. ludzie wyznania ewangelickiego.

W polityce nie brak spraw bardzo trudnych, choćby kwestia odniesienia do chrześcijańskich korzeni Europy w Traktacie Konstytucyjnym Unii. Czy zdarza się Panu czasami myśleć, co w danej sytuacji mógłby powiedzieć, czy doradzić Jan Paweł II?

Czasami się to zdarza. Niestety jednak Ojca Świętego już między nami nie ma. Natomiast my, musimy kontynuować jego dzieło w sposób, który otworzyłby drzwi. Nie wiem czy mojemu pokoleniu się to uda, czy uczynią to już następni. Jednak głęboko wierzę, że dojdzie do rechrystianizacji Europy. Oczywiście w trochę innej postaci, bo to tak zawsze się dzieje. Daj Bóg, by ten moment nie był odległy. Mam nadzieję, że dojdzie do tego w czasie, kiedy moje pokolenie będzie jeszcze aktywne. Dzisiaj zobaczyłem tutaj kilku włoskich polityków, których pamiętam jeszcze z okresu mojego dzieciństwa, a sam przecież nie jestem młodzieńcem, dobiegam 58. lat. Pomyślałem sobie więc: może się to jeszcze uda.

Pan Prezydent wyraził dziś przekonanie, że beatyfikacja ewentualnie kanonizacja Jana Pawła II może mieć miejsce za czasów Pana prezydentury...

Tak mi wspomniano. Ale w jakich okolicznościach i kto, tego nie powiem.

Rozmawiał ks. Józef Polak SJ/ RV
(rv/zk, © Radio Vaticana 2007)
źródło: www.org.pl
Poleć znajomemu