Menu rozwijane

Nazwa: Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej

Funkcja: Centrum reprezentacyjno–konferencyjne:

Opis: Półwysep Helski już w dwudziestoleciu międzywojennym był jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych  Polaków. W latach trzydziestych XX wieku w willi „Muszelka” na terenie Oficerskiego Domu Wypoczynkowego „Jantar” wypoczywał prezydent Ignacy Mościcki. Na drewnianym ganku przyjmował gości, w tym prymusów Szkoły Morskiej, odbywał narady ze współpracownikami i wypoczywał z rodziną.

Urok Juraty doceniły także władze powojenne. W latach sześćdziesiątych XX wieku w sosnowym lesie w pobliżu Juraty, na terenie należącym obecnie do gminy Hel, wybudowano pawilony, które następnie przekształcono w Ośrodek Wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów „Mewa”. Słabo wykorzystywany i nieremontowany uległ zaniedbaniu.  1 sierpnia 1989 roku został przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP.

Rezydencja w obecnym kształcie powstała w latach 1996–2003. Pierwsza willa została wyremontowana w 1998 roku jako rezydencja Pary Prezydenckiej. Druga, oddana w 1999 roku, służy gościom prezydenta. W 2002 roku na terenie ośrodka stanęła mierząca 35 metrów wysokości „Panorama”, a w 2003 roku zakończono modernizację pozostałych budynków. Kompleks mieści się po południowej stronie Półwyspu Helskiego, terenie tzw. umocnionego Helu, nad brzegiem Zatoki Puckiej.

Dziś rezydencja Prezydenta RP to centrum reprezentacyjno–konferencyjne czynne przez cały rok miejsce aktywności politycznej głowy państwa, wykorzystywane do spotkań z innymi politykami, ale także w celach wypoczynkowych. W helskiej rezydencji gościli m.in. Vaclav Havel, król Juan Carlos, Javier Solana, Angela Merkel, George W.Bush, Wiktor Juszczenko, Valdas Adamkus, Johannes Rau czy Christian Wulff. Dostać się tutaj można lądem, morzem i z powietrza – na pomoście od strony zatoki jest lądowisko dla helikopterów.

Informacja o publikacji dokumentu

Data publikacji: 18-09-2012
Osoba udostępniająca na stronie: Małgorzata Kołodzińska
Data ostatniej modyfikacji: 27-10-2021
Osoba modyfikująca: Katarzyna Glazer