Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

Technologie przyszłości – idea cyklu spotkań 

 

Prezydent RP – poprzez  organizowane w siedzibie głowy państwa konferencje tematyczne – pragnie inicjować dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5 - 10 - 20 lat. Celem jest określenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby polskie firmy stały się liderem w zakresie kluczowych technologii przyszłości:

1.        Biotechnologia (np. medycyna regeneracyjna, inżynieria tkankowa, komórki macierzyste). Konferencja na ten temat odbyła się w Pałacu Prezydenckim 19 października 2017 r. Zobacz relację>>

2.        Energia i środowisko (elektromobilność, drony, biopaliwa, energia wodorowa).

3.        Technologie cyfrowe (np. big data, internet rzeczy, robotyka).

4.        Zaawansowane technologicznie materiały (np. grafen, nanomateriały).

 

Program konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”

 

1.      Powitanie gości (prowadzący Jacek Pochłopień).

2.      Wystąpienie Prezydenta RP.

3.      Film na temat szans i wyzwań związanych z elektromobilnością.

4.      Wystąpienie Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Energii Michała Kurtyki.

5.      Panel dyskusyjny: Elektromobilność – jakie korzyści dla Polski?  

Zaproszeni goście:

  • Dariusz Michalak – Wiceprezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach S.A.
  • Maciej Chorowski - Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
  • Włodzimierz Gołębiowski - CEO startupu Born Electric
  • Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Stalowej Woli
  • Jacek Pawlak – Prezes Toyota Motor Poland.

5.      Prezentacja polskiej myśli technologicznej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego z udziałem Prezydenta RP. Prezentowane pojazdy elektryczne: Solaris Urbino 18 electric, Melex N-city 341 i model N.Car 391, Ursus City Smile, Zasada Bikes, BMW I3, Melex 343 pasażerski. Prezentacja pojazdu Triggo – w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.

 

Tematyka konferencji: Elektromobilność w Polsce

 

Rozwój elektromobilności w Polsce to szereg gospodarczych i społecznych korzyści: zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój zaawansowanego przemysłu i technologii, rozwój nowych usług takich jak np. stacje ładowania pojazdów czy car-sharing oraz znaczna poprawa jakości powietrza w dużych miastach. Elektromobilność to technologia jutra, a Polska ma dużą szansę dołączyć do grona liderów w tym obszarze.

 

W parlamencie trwają prace nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa przewiduje m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in, zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm. Wybór elektromobilności jest wyborem strategicznym. Zaplanowane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju milion aut elektrycznych, które do 2025 roku mają jeździć po polskich drogach, przyczyni się do lepszego bilansowania naszego systemu energetycznego.

 

Wsparcie rozwoju elektromobilności przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę:

  • Kancelaria Prezydenta RP właśnie zakupiła samochód elektryczny, przyczyniając się symbolicznie do realizacji założeń planu rozwoju elektromobilności w Polsce;
  • Start-upy związane z elektromobilnością znalazły się w gronie laureatów konkursu „Startupy w Pałacu”;
  • Podczas podróży zagranicznych Prezydent RP wspiera i promuje polskie firmy motoryzacyjne, które rozwijają produkty związane z elektromobilnością. Przykładem jest spotkanie polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz prezentacja autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Grecji w listopadzie 2017 roku.  
Poleć znajomemu