Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 22 lipca 2017

Marsz Pamięci 22 lipca w 75. rocznicę Akcji Reinhardt

  |   Marsz Pamięci 22 lipca ulicami Warszawy w 75. rocznicę Akcji Reinhardt (fot. Marcin Jurkiewicz) Marsz Pamięci 22 lipca ulicami Warszawy w 75. rocznicę Akcji Reinhardt Marsz Pamięci 22 lipca ulicami Warszawy w 75. rocznicę Akcji Reinhardt Marsz Pamięci 22 lipca ulicami Warszawy w 75. rocznicę Akcji Reinhardt List prezydenta Andrzeja Dudy odczytała Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska,

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci 22 lipca. W wydarzeniu, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, udział wzięła Doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, która odczytała list głowy państwa skierowany do jego organizatorów i uczestników.

 

„Marsz Pamięci 22 lipca upamiętnia potworną zbrodnię, której niemieccy naziści dopuścili się na żydowskich obywatelach Rzeczypospolitej. Siedemdziesiąt pięć lat temu w okupowanej Warszawie wielką akcją wysiedleńczą rozpoczęła się brutalna likwidacja getta. Był to kolejny przejaw hitlerowskiej polityki terroru i zniszczenia. Wraz z wybuchem II wojny światowej Niemcy przenieśli swoją machinę śmierci na okupowane ziemie Polski” – napisał prezydent w swoim liście. Zobacz także: List Prezydenta RP do uczestników Marszu Pamięci 22 lipca

 

Podkreślił także fakt, że „w ciągu dwóch miesięcy z samego jedynie getta w Warszawie wywieziono i wymordowano ponad ćwierć miliona ludzi tylko dlatego, że byli Żydami. Była to realizacja zagłady narodu żydowskiego w ramach Akcji Reinhardt. Największego w dziejach ludobójstwa, zaplanowanego i przeprowadzonego przez władze III Rzeszy”.

„Dzisiejsza uroczystość oddaje cześć ofiarom, przywraca godność ludziom, których losy miały być zapomniane” – dodał Andrzej Duda.

 

Głównym organizatorem Marszu Pamięci 22 lipca jest Żydowski Instytut Historyczny, który w 2017 roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Marsz organizowany jest dorocznie od 2012 roku. Stanowi symbolicznie uczczenie ofiar likwidacji warszawskiego getta i tragedii narodu żydowskiego podczas II wojny światowej, skazanego przez Niemców na zagładę.

Poleć znajomemu