Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 3 września 2017

37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

W uroczystościach w Jastrzębiu-Zdroju Kancelarię Prezydenta RP reprezentowała Agnieszka Lenartowicz – Łysik

W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, Agnieszka Lenartowicz – Łysik, Doradca Prezydenta RP uczestniczyła w obchodach 37. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.  W czasie uroczystości, które odbyły się 3 września w Jastrzębiu-Zdroju doradca odczytała list prezydenta skierowany do uczestników obchodów.

 

Zobacz także: List prezydenta z okazji 37. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego Porozumienie Jastrzębskie podpisane 3 września 1980 r. było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy.

 

Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. Porozumienie, w którym znalazło się 29 punktów, zostało podpisane 3 września o 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji.

 

Ustalono w nim m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od początku 1981 r. i przyjęto zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne. Zniesiono czterobrygadowy system pracy górników, co dało im wolne niedziele. Ustalono też, że postulatem obniżenia wieku emerytalnego górników, aby m.in. mogli przechodzić na emeryturę po 25 latach pracy pod ziemią, zajmie się Sejm PRL.

Poleć znajomemu