Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 września 2017

Prof. Zybertowicz: Reparacje przypominają Niemcom o odpowiedzialności za II wojnę

Reparacje to „przypomnienie” Niemcom o odpowiedzialności za II wojnę światową oraz powiedzenie, że każdy naród ma prawo uprawiać swoją politykę historyczną, ale opartą na prawdzie - powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, Doradca Prezydenta RP w radiu TOK FM.

 

Pytany, w jakim celu PiS teraz podnosi sprawę reparacji, prof. Zybertowicz podkreślił, że wynika to z tego, iż niemiecka polityka historyczna opiera się na rewizjonizmie historycznym, czyli "zamazywaniu". - Gdy telewizja publiczna, niemiecka mówi „polskie obozy śmierci”, to niemieckie władze uważają, że to nie jest ich sprawa – wskazał Doradca Prezydenta RP.

 

Według prof. Zybertowicza kwestia reparacji to "przypomnienie" Niemcom o odpowiedzialności za II wojnę światową oraz powiedzenie, że "każdy naród ma prawo uprawiać swoją politykę historyczną ale opartą na prawdzie".

 

Dopytywany, dlaczego PiS chce się skonfliktować z Niemcami, a unika konfliktu z Rosją, odpowiedział: - Nie można jednocześnie rozwiązywać wszystkich problemów, nie otwieramy od razu wszystkich frontów - odparł.

- Mamy inne oczekiwania. Niemcy są naszym sojusznikiem, wobec tego mamy wobec nich wyższe oczekiwania na poziomie komunikacji politycznej niż wobec Rosji. Wobec Rosji nie mamy złudzeń, a wobec Niemców chcielibyśmy nie tylko mieć złudzenie, ale przekonanie, że gdy polscy i niemieccy historycy dyskutują, to obie strony przedstawiają interes swoich narodów, ale uzyskujemy konsensus poprzez dochodzenie do faktów – podkreślił. (PAP)

Poleć znajomemu