Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 września 2017

Zofia Romaszewska: Reforma, którą proponuje prezydent jest bardzo dobra

Jeśli rzeczywiście będziemy rozbijać układy w sądach i prokuraturze, to będzie daleko idąca zmiana w wymiarze sprawiedliwości - uważa Doradca Prezydenta RP, opozycyjna działaczka w PRL Zofia Romaszewska.

 

Zofia Romaszewska powiedziała w środę w RMF FM, że nie zniszczyła obozu "dobrej zmiany". - Tylko go uratowałam przed reformą, która nie byłaby do końca reformą – dodała, odnosząc się do tego, że to za jej radą prezydent zdecydował w lipcu o zawetowaniu projektów ustaw reformujących sądownictwo i przygotowaniu własnych zmian.

 

- Nic się nie dzieje z sędziami sądów powszechnych (...), prosiłabym jeszcze raz ministra sprawiedliwości, żeby się zajął tą sprawą i rozbijał te układy, bo już od dwóch prawie miesięcy może to robić. A nie robi tego - podkreśliła Zofia Romaszewska. Przypomniała, że Zbigniew Ziobro jest też prokuratorem generalnym, więc ma podporządkowaną hierarchicznie prokuraturę i może rzeczywiście "pozmieniać tam ludzi".- I to by się bardzo nam przydało - zaznaczyła.

 

Podkreśliła, że zmiany w sądownictwie są konieczne. - Daleko idąca zmiana będzie, jeśli rzeczywiście będziemy rozbijać układy w sądach i prokuraturze - podkreśliła.

 

Na pytanie, jak głębokie powinny być te zmiany, współpracowniczka prezydenta odpowiedziała: „Sądy to są sądy powszechne. 10 tys. sędziów, a nie tych paru w Sądzie Najwyższym, którzy byłoby dobrze, żeby byli dobrzy i właściwi”.

 

Jej zdaniem reforma dotycząca SN, którą zaproponował prezydent, jest "bardzo ciekawa, bardzo dobra". - I mówienie o niej, że nie wychodzi do społeczeństwa (...) to nieprawda. To jest świetna reforma - podkreśliła.

 

Według Zofii Romaszewskiej prezydent Andrzej Duda w odróżnieniu od innych polityków, twardo stąpa po ziemi. - Prezydent Duda jest jednym z nielicznych polityków, który się nie oderwał od rzeczywistości całkowicie. Politycy mają tendencję fruwać 10 cm nad ziemią - wszyscy - zaznaczyła.

 

Pytana o to, jakiej prezydentury oczekuje po prezydencie Dudzie odpowiedziała, że mądrej, stanowczej i związanej z ludźmi. - To znaczy, że nie poddaje się modzie i histerii. (...) Histerię i modę to się rozpętuje, a to nie ma nic wspólnego z tym, jak powinien wyglądać kraj - oceniła.  (PAP)

Poleć znajomemu