Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 września 2017

Odsłonięcie pomnika węgierskich żołnierzy, którzy wsparli powstańców warszawskich

Pomnik węgierskich żołnierzy, którzy w czasie Powstania Warszawskiego wspierali Polaków został odsłonięty 19 września 2017 r. przed gmachem Sejmu, przy ulicy Matejki w Warszawie. W uroczystościach wziął udział Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta RP, który w imieniu prezydenta  Andrzeja Dudy złożył wieniec pod pomnikiem.

 

Na początku sierpnia 1944 r w obwodzie warszawskim Armii Krajowej stacjonowało około 40 tys. węgierskich żołnierzy. Chociaż ponieśli znaczne straty w walkach z Armią Czerwoną, Niemcy chcieli wykorzystać ich do tłumienia Powstania Warszawskiego. Jednak węgierscy żołnierze odmówili. Powołali się na fakt, że w wojnie niemiecko-polskiej Węgry zachowują bezstronność. W efekcie oddziały węgierskie zostały rozmieszczone na obrzeżach Warszawy do kontrolowania dróg prowadzących do walczącej stolicy.

 

Wtedy Węgrzy zaczęli pomagać Polakom. Przekazywali powstańcom broń, materiały wybuchowe, amunicję, środki opatrunkowe i leki, przepuszczali ich przez swoje linie, ostrzegali przed niemieckimi akcjami, a niektórzy przyłączyli się do powstania. Wspierali także cywilów – zapewniali im żywność i ochronę przed niemieckimi atakami. Blisko pięciuset Polakom z Warszawy uratowali życie, przebierając ich w węgierskie mundury.  

Poleć znajomemu