Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 24 października 2017

Finał akcji „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”

Cezary Kochalski, Doradca Prezydenta RP wziął udział w gali finałowej piątej edycji ogólnopolskiej akcji „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Jest to wydarzenie, podczas którego redaktorzy Dziennika Gazety Prawnej, przedstawiciele rządu i biznesu wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.

 

Finał tegorocznej edycji był również okazją do dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu.  - Chociaż gonimy Australię, jeśli chodzi o najdłuższy okres nieprzerwanego rozwoju gospodarczego, to jednak nad Wisłą nie dokonał się skok. Raczej mieliśmy do czynienia ze wzrostem organicznym. Pomimo sukcesów w budowie wolności gospodarczej nie udało nam się dokonać skoku cywilizacyjnego na miarę naszych marzeń. Słowo „przedsiębiorczość” w Polsce ma wiele znaczeń: przedsiębiorczość korporacyjna, garażowa, kobiet, senioralna… zabrakło jednak przedsiębiorczości systemowej, związanej z istotną rolą państwa – mówił Doradca Cezary Kochalski.

 

- Odnotowujemy ostatnio sukcesy gospodarcze, ale ciągle wiele przed nami. Przedsiębiorczym trzeba być stale. Musimy możliwie szybko doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy nadmiernie uzależnieni od konsumpcji, co może zagrażać stabilności rozwoju gospodarczego w długim okresie. Innymi słowy musimy zwiększyć inwestycje. Musimy wykorzystać środki unijne na realizację inwestycji innowacyjnych, uruchomić środki prywatne polskich przedsiębiorców, wykorzystać instrumenty rynku kapitałowego dla wsparcia zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, ze środków publicznych powiększać infrastrukturę, wzmacniać przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu. To tylko kilka przykładów w odniesieniu do inwestycji krajowych. W wypadku inwestycji zagranicznych powinno nam zależeć na inwestycjach bezpośrednich o charakterze innowacyjnym – podsumował Doradca. (OP)

Poleć znajomemu