Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 listopada 2017

Pożegnanie śp. Aliny Janowskiej

„Pragnę wyrazić szczere uznanie wobec Jej wszystkich aktywności oraz inicjatyw, za którymi nieprzerwanie stało dobro drugiego człowieka i polskiej kultury” -  napisał Prezydent w liście pożegnalnym śp. Aliny Jankowskiej, odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w poniedziałek, w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki. W imieniu Prezydenta RP uczestniczył w nich Doradca Tadeusz Deszkiewicz.  Zobacz także: List Prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości pogrzebowe śp. Aliny Janowskiej

 

Była wybitną aktorką filmową, teatralną i telewizyjną, pełną temperamentu i żywiołowości, a jednocześnie głębokiej refleksji nad rolą” – napisał Prezydent w liście, podkreślając jednocześnie wyjątkowe zasługi Zmarłej  dla Rzeczypospolitej. 

 

Od pierwszego dnia uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka legendarnego batalionu Armii Krajowej „Kiliński”, biorącego udział m.in. w walkach o budynek PAST-y, Prudentialu i Poczty Głównej. W wywiadach powtarzała, że pójście do Powstania było dla niej obowiązkiem, który starała się spełnić jak najlepiej. Później wielokrotnie angażowała się w inicjatywy podtrzymujące pamięć o powstańczym zrywie 1944 roku” - zaznaczył Andrzej Duda. 

 

Zobacz także: Odeszła wybitna aktorka Alina Janowska Alina Janowska (1923-2017) zadebiutowała w „Zakazanych piosenkach” w reż. Leonarda Buczkowskiego. Szczególną popularność przyniosły jej role komediowe („Dzięcioł”, „Rozmowy kontrolowane”, a także „Wojna domowa”). Przez lata związana była także z Teatrem Telewizji oraz Polskim Radiem.

 

Aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. (WP)

 

Fot. Alina Janowska podczas obchodów 66 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie 1 sierpnia 2010. fot. Cezary Piwowarski / Wikimedia

Poleć znajomemu