przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 listopada 2017

Pożegnanie śp. Aliny Janowskiej

„Pragnę wyrazić szczere uznanie wobec Jej wszystkich aktywności oraz inicjatyw, za którymi nieprzerwanie stało dobro drugiego człowieka i polskiej kultury” -  napisał Prezydent w liście pożegnalnym śp. Aliny Jankowskiej, odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w poniedziałek, w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki. W imieniu Prezydenta RP uczestniczył w nich Doradca Tadeusz Deszkiewicz.  Zobacz także: List Prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości pogrzebowe śp. Aliny Janowskiej

 

Była wybitną aktorką filmową, teatralną i telewizyjną, pełną temperamentu i żywiołowości, a jednocześnie głębokiej refleksji nad rolą” – napisał Prezydent w liście, podkreślając jednocześnie wyjątkowe zasługi Zmarłej  dla Rzeczypospolitej. 

 

Od pierwszego dnia uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka legendarnego batalionu Armii Krajowej „Kiliński”, biorącego udział m.in. w walkach o budynek PAST-y, Prudentialu i Poczty Głównej. W wywiadach powtarzała, że pójście do Powstania było dla niej obowiązkiem, który starała się spełnić jak najlepiej. Później wielokrotnie angażowała się w inicjatywy podtrzymujące pamięć o powstańczym zrywie 1944 roku” - zaznaczył Andrzej Duda. 

 

Zobacz także: Odeszła wybitna aktorka Alina Janowska Alina Janowska (1923-2017) zadebiutowała w „Zakazanych piosenkach” w reż. Leonarda Buczkowskiego. Szczególną popularność przyniosły jej role komediowe („Dzięcioł”, „Rozmowy kontrolowane”, a także „Wojna domowa”). Przez lata związana była także z Teatrem Telewizji oraz Polskim Radiem.

 

Aktorka spoczęła w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. (WP)

 

Fot. Alina Janowska podczas obchodów 66 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie 1 sierpnia 2010. fot. Cezary Piwowarski / Wikimedia

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.