przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 23 listopada 2017

Konferencja „Dotyk Katynia. Zbrodnia Katyńska w perspektywie międzynarodowej. Polityka, tożsamość, narracje”

Konferencja naukowa pt. „Dotyk Katynia. Zbrodnia Katyńska w perspektywie międzynarodowej. Polityka, tożsamość, narracje” zorganizowana została w czwartek w Belwederze przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Fundacją im. Janusza Kurtyki.

W trakcie spotkania wręczono konkursową Nagrodę im. Janusza Kurtyki. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych, społecznych lub prawnych, której problematyka koresponduje z tematyką wskazaną w danym roku.

 

Tematem edycji w 2017 roku była: „Przestrzeń między dwoma totalitaryzmami – dramat społeczeństwa i państwa polskiego w XX wieku”. Oprócz okolicznościowej statuetki przyznawanej przez Fundację, nagrodą jest przetłumaczenie wyróżnionej książki historycznej na język angielski oraz wydanie jej w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu 2017 roku laureatem konkursu został Prof. Tadeusz Wolsza, autor książki pt. „To co widziałem, przekracza swą grozą najśmielsze fantazje”. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku.

Wśród gości i uczestników konferencji w Belwederze znaleźli się między innymi przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych oraz polscy i zagraniczni historycy. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej była reprezentowana przez Doradcę Prezydenta RP dr Barbarę Fedyszak-Radziejowską.

W części naukowej spotkania zostało wygłoszonych pięć referatów poświęconych problematyce katyńskiej. (MK)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.