przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 3 grudnia 2017

Odsłonięcie monumentu poświęconego pamięci Jana Karskiego

Doradca Tadeusz Deszkiewicz odczytał list Prezydenta RP, skierowany do uczestników uroczystości (fot.: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie)

„Generał brygady Jan Karski to postać wyjątkowa w wymiarze nie tylko polskiej, ale i ogólnoludzkiej historii” - napisał Andrzej Duda, w liście odczytanym przez Doradcę Prezydenta RP, Tadeusza Deszkiewicza, podczas uroczystości odsłonięcia monumentu poświęconego pamięci Jana Karskiego w Izbicy. Zobacz także: List Prezydenta z okazji uroczystości odsłonięcia monumentu poświęconego pamięci Jana Karskiego

 

Pomnik ma upamiętniać misję Jana Karskiego w czasie II wojny światowej w hitlerowskim obozie tranzytowym, który znajdował się w tym mieście.

 

W pierwszych dniach października 1942 roku Jan Karski, w przebraniu ukraińskiego strażnika formacji pomocniczej SS, przedostał się do getta - obozu tranzytowego w Izbicy, skąd Żydzi wywożeni byli do niemieckich obozów śmierci w Bełżcu i Sobiborze. Emisariusz spędził tam kilka godzin. Swoją relację naocznego świadka wykorzystał w raporcie na temat eksterminacji ludności żydowskiej, który dostarczył przywódcom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

 

Uroczystość odsłonięcia monumentu została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.