przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 lutego 2018

Uroczystość wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

Doradca Prezydenta RP Andrzej Waśko wziął w czwartek udział w uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Kapituła Nagrody nagrodziła Leona Tarasewicza za "upartą obronę i krzewienie wartości świata, którego jednym z dziedziców się czuje, a którego znacznej części już nie ma".

 

Andrzej Waśko odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do tegorocznego Laureata.

 

Prezydent Andrzej Duda pogratulował artyście oraz wyraził radość, że obok licznych tytułów i wyróżnień, którymi uhonorowano dotąd "oryginalną twórczość oraz działalność społeczną i kulturalną" Tarasewicza, otrzymał on teraz "prestiżowy laur, przyznawany osobom zasłużonym na polu utrwalania i ochrony dóbr polskiej kultury". Zobacz także: List Prezydenta do Laureata XIX edycji Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora

 

Prezydent Duda wyraził szczególne uznanie dla artysty "w kontekście przypadających w tym roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". "Jubileusz tego historycznego sukcesu kieruje nasze myśli ku wszystkim, którzy się do niego przyczynili. (...) Wiemy, że niepodległość państwa polskiego poprzedziła niepodległość umysłów jego przyszłych obywateli; duch wolności i niezależności oraz wola kontynuowania demokratycznych tradycji".

 

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 r. w Waliłach na Podlasiu. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1996 na tej Akademii prowadził Gościnną Pracownię Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach w Polsce - m.in. w Galerii Dziekanka, Foksal, Zachęcie, Zamku Ujazdowskim - i za granicą - m.in. w Galerie Nordenhake w Malmoe, Springer & Winkler w Berlinie. Prezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich; odznaczono go także Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Nagroda im. prof. A. Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od roku 1999. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. (PAP, MK)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.