przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Doradca Piotr Nowacki na otwarciu wystawy poświęconej geografii polskiej w latach II wojny światowej

  |   Doradca Piotr Nowacki na otwarciu wystawy poświęconej geografii polskiej w latach II wojny światowej Doradca Piotr Nowacki na otwarciu wystawy poświęconej geografii polskiej w latach II wojny światowej Doradca Piotr Nowacki na otwarciu wystawy poświęconej geografii polskiej w latach II wojny światowej

Piotr Nowacki, Doradca Prezydenta RP wziął udział w otwarciu  uniwersyteckiej wystawy „Geografia polska i geografowie w latach II wojny światowej” , zorganizowanej przez Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, Muzeum UJ i Polskie Towarzystwo Geograficzne. Jej wernisaż odbył się w Ogrodzie Profesorskim Collegium Maius w Krakowie.

 

Pod koniec 2018 roku ukaże się obszerne studium dotyczące dziejów geografii polskiej w czasie II wojny światowej opracowane przez zespół badaczy z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Geografowie podczas okupacji nie przerywali swojej pracy naukowej, przez cały czas wojny działało też Polskie Towarzystwo Geograficzne.

 

Ekspozycja to siedem plansz problemowych, które przedstawiają między innymi: stan geografii przed wybuchem II wojny światowej, sytuację geografów w pierwszych dniach wojny, tajne nauczanie prowadzone przez geografów w szkołach wyższych Warszawy, Krakowa i Lwowa, działalność naukową, a także geografów, jako żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego i Armii Polskiej na Zachodzie oraz straty geografii polskiej poniesione w wyniku represji niemieckich i sowieckich.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.