przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 lipca 2018

Doradca Winid na obchodach 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku

  |   Doradca Prezydenta RP Bogusław Winid na obchodach 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku Doradca Prezydenta RP Bogusław Winid na obchodach 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku Doradca Prezydenta RP Bogusław Winid na obchodach 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku Doradca Prezydenta RP Bogusław Winid na obchodach 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku Doradca Prezydenta RP Bogusław Winid na obchodach 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku

Doradca Bogusław Winid reprezentował Prezydenta RP podczas niedzielnych obchodów 85. rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich w Pszczelniku koło Myśliborza w województwie zachodniopomorskim.

 

W uroczystościach uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych i ministrowie obrony Polski i Litwy, delegacja rządowo-społeczna z Kowna, przedstawiciele władz powiatu i miasta Myślibórz oraz mieszkańcy Pszczelnika, Myśliborza i okolicznych miejscowości.


Podczas obchodów upamiętniono litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy 15 lipca 1933 roku wystartowali samolotem Lituanica w pionierski lot na trasie Nowy Jork–Kowno. 17 lipca, tuż po północy, po 37 godzinach lotu, zmagając się z szalejącą burzą, samolot rozbił się w lesie pod wsią Pszczelnik. Obaj piloci zginęli.  Do Kowna zabrakło 650 km i około 4 godzin lotu. Ich heroizm zyskał uznanie w oczach światowej opinii publicznej, a na Litwie piloci stali się symbolem bohaterstwa, poświecenia i dążenia do wyznaczania nowych granic dla lotnictwa cywilnego i transportowego.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.