Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 sierpnia 2018

Doradca Marek Rymsza na obchodach 74. rocznicy likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau

  |   Doradca Marek Rymsza na obchodach 74. rocznicy likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau (fot. www.auschwitz.org) Doradca Marek Rymsza na obchodach 74. rocznicy likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau (fot. www.auschwitz.org) Doradca Marek Rymsza na obchodach 74. rocznicy likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau (fot. www.auschwitz.org)

2 sierpnia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości 74. rocznicy likwidacji Zigeunerlager w KL Auschwitz-Birkenau. W imieniu Prezydenta RP w obchodach uczestniczył dr hab. Marek Rymsza, Doradca Prezydenta RP, który złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym Zagładę Romów i Sinti.

 

W uroczystościach wzięli udział również wicepremier Beata Szydło, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, parlamentu i samorządów oraz organizacji romskich i organizacji pozarządowych.

 

2 sierpnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Data ta upamiętania wydarzenia, które miały miejsce w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. W ramach akcji likwidacyjnej tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager) Niemcy zamordowali wówczas w komorach gazowych ponad 4 tysiące Romów. 

Poleć znajomemu