Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 września 2018

Bogusław Winid na uroczystościach na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach

  |   Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Uroczystości na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach

W Puszczy Kampinoskiej na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach Doradca Prezydenta Bogusław Winid wziął udział w uroczystości religijno-patriotycznej dla upamiętnienia wybuchu II wojny światowej i ofiar egzekucji w Puszczy Kampinoskiej na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach. 

 

„Szaleństwo nazizmu, które ogarnęło hitlerowskie Niemcy, ujawniło swoje okrutne oblicze w postaci zbrodni popełnianych w różnych krajach, ale w sposób szczególny dotknęło nasz kraj, Polskę” – przypomniał Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości, który odczytał Bogusław Winid.  Zobacz także: List Prezydenta na uroczystość upamiętnienia Polaków pomordowanych w lesie w Palmirach

 

Na utworzonym w 1948 roku cmentarzu-mauzoleum spoczywają szczątki 2115 ofiar, ekshumowanych w Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Nagrobków zidentyfikowanych osób jest 577, znanych jest też 485 nazwisk osób, o których wiadomo, że zginęły w Palmirach, ale ich ciał nie rozpoznano. Pozostałe ofiary pozostają bezimienne. Miejsce to jest – obok Katynia – najbardziej znanym symbolem losu polskiej inteligencji, jaki zgotowały jej nazistowskie Niemcy.

 

W czasie uroczystości, odbywającej się tradycyjnie w dniu Święta Podwyższenia Krzyża, mszę świętą odprawił ks. kardynał Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski.

Poleć znajomemu