Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 7 października 2018

Odsłonięcie pomnika ks. Witolda Andrzejewskiego z udziałem Doradcy Cezarego Kochalskiego

Odsłonięcie pomnika ks. Witolda Andrzejewskiego z udziałem Doradcy Cezarego Kochalskiego (fot. Lubuski Urząd Wojewódzki)

Zobacz także: List Prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego w Gorzowie Wielkopolskim 7 października Doradca Cezary Kochalski odczytał list od Prezydenta RP skierowany do uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Witolda Andrzejewskiego – legendarnego kapelana „Solidarności”.  „Zawsze dawał świadectwo prawdzie i miłości Ojczyzny. Wielokrotnie dowiódł swojej wielkiej odwagi i determinacji w zmaganiach z reżimem komunistycznym. Udzielał schronienia prześladowanym, był oparciem dla zlęknionych, a śmiałych inspirował do działania dla dobra wspólnego. To w znacznej mierze dzięki Niemu w Gorzowie intensywnie rozwijał się niezależny ruch studencki, prężnie działały struktury podziemnej „Solidarności”, kwitła wolna myśl i wolne słowo” – napisał Andrzej Duda.

 


 

Witold Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie na Litwie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Pracował jako aktor, najpierw w Łodzi, a później w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy. W 1966 r. wstąpił do seminarium duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Przez całe swoje kapłańskie życie związany był z Gorzowem, najpierw jako wikariusz i duszpasterz młodzieży, następnie jako proboszcz w parafiach MB Różańcowej i Niepokalanego Poczęcia NMP. Pod koniec lat 70. minionego wieku był uczestnikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz organizatorem kontaktów młodzieży akademickiej ze środowiskami opozycyjnymi, kolportował wydawnictwa niezależne. Jesienią 1980 r. został kapelanem „Solidarności” w Regionie Gorzowskim.

 

Był inicjatorem odczytanego w parafiach Gorzowa listu krytykującego wprowadzenie stanu wojennego. Współorganizował pomoc dla internowanych i uwięzionych. Po zmianach politycznych w naszym kraju był także kapelanem lubuskiego garnizonu policji. Był Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wlkp. Zmarł 30 stycznia 2015 r. w Gorzowie. Za swoje zasługi ks. Witold Andrzejewski otrzymał liczne wyróżnienia kościelne i państwowe. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Poleć znajomemu