Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 października 2018

34. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

W Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 34. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Prezydenta reprezentowała na obchodach doradca Zofia Romaszewska - która w jego imieniu złożyła wieniec przy grobie błogosławionego. Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku.

 

Zobacz także: Prezydent oddał hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce Wystąpienie Prezydenta RP na obchodach 34. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki W czwartek Prezydent oddał mu hołd - wraz z rodziną ks. Jerzego złożył wieniec przed Krzyżem znajdującym się przy tamie we Włocławku – w miejscu męczeństwa ks. Popiełuszki.  – Komuniści, esbecy zamordowali ks. Jerzego. W tamtym momencie pewnie uważali, że to przez nas rozumiane dobro przegrało. Ktoś powie, że zło zwyciężyło, zło zabiło kapłana. Nic bardziej mylnego. Każdy człowiek wierzący wie, że jest dokładnie odwrotnie. Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Jerzego – mówił Prezydent podczas Mszy świętej na placu przed Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

 

W piątek w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu w intencji jego kanonizacji została odprawiona msza, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

 


Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj”– przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

 

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. Pogrzeb księdza Jerzego, który odbył się 3 listopada 1984 roku, zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.

 

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na placu Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. 14 września w 2015 r. w katedrze w Créteil pod Paryżem uroczyście zakończył się proces w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokumentacja trafiła do Watykanu.

 

Poleć znajomemu