przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 28 stycznia 2019

Andrzej Waśko na konferencji naukowej o polskich leśnikach i myśliwych

  |   Konferencja naukowa „W służbie ludziom i przyrodzie – działalność patriotyczna oraz społeczno-przyrodnicza myśliwych i leśników” [fot. Jacek Pomykała] Złożenie kwiatów [fot. Krzysztof Szpetkowski]

Doradca Prezydenta RP Andrzej Waśko uczestniczył w I Ogólnopolskiej  Konferencji Naukowej „W służbie ludziom i przyrodzie – działalność patriotyczna oraz społeczno-przyrodnicza myśliwych i leśników” w Janowie Lubelskim.


Wydarzenie miało na celu ukazanie wybranych postaci myśliwych i leśników, których służba i poświęcenie przysłużyły się do odzyskania niepodległości przez Polskę - postaci, które nie tylko stały na straży wartości związanych z polską przyrodą, ale również były bojownikami o wolność, niepodległość i suwerenność Ojczyzny. To m.in. Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki, Tadeusz Rozwadowski czy Tadeusz Bór-Komorowski, ale też pułkownik Wojciech Kołaczkowski, dowódca Dywizjonu 303, miłośnik ojczystej przyrody i aktywny myśliwy. Wspominani byli również Józef Rivoli, Adam Loret, Władysław Janta-Połczyński, Józef Władysław Kobylański. Przypomniano także wojenne i powojenne losy leśników na przykładzie poznańskich profesorów oraz leśników w niemieckich oflagach i sowieckich łagrach. Przedstawiono również wkład leśników i myśliwych z terenu Puszczy Sandomierskiej w proces budowy niepodległej Polski.


Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów ukazujących postacie leśników i myśliwych oraz ich patriotyczną działalność. Wernisaż został przygotowany przez członków Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. Uzupełnienie wystawy stanowiły tablice poległych i zamordowanych leśników i myśliwych z Galicji w latach 1938–1946.


Uczestnicy konferencji złożyli kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Porytowego Wzgórza i przed pomnikiem Leśników Poległych i Pomordowanych za Wolną Polskę na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim.

 Organizatorem Konferencji był Polski Związek Łowiecki − zarządy okręgowe w Tarnobrzegu i w Lublinie, Zarząd Główny PZŁ, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.